Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-02-13, 23:14
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Μετά από έρευνα...

Μετά από έρευνα.. Έχω καταλήξει στα εξής για το νέο μου ενυδρείο και θέλω τη γνώμη σας για το τι χρειάζομαι εκτός από τα παρακάτω και τι δεν χρειάζομαι..

Καταρχήν το ενυδρείο μου είναι 80Χ30Χ40 (μεικτό 96l)

Αυτή τη στιγμή έχω βάλει μέσα υπόστρωμα Tetraplant complete και πάνω από αυτό χαλίκι μεσαιου μεγέθους. (Οχι πολυ ψιλό για να μην εχω πρόβλημα με το υπόστρωμα)

Έχει το γνωστό φίλτρο στην πλάτη που είχαν τα ενυδρεία του καρφουρ στο οποίο έχω βάλει αντλία 380l/h, το μπλε το σφουγγαρι το απλό.. το μαύρο το carbon, μακαρονάκι, πορώδες υλικο (Ehfisubstrat) και το filtrewool (αυτο σαν βαμβακι)

Έχω ήδη τελειώσει το στρώσιμο με αμμωνία (μετά από περίπου δυο βδομάδες βλέπω ότι η αμμωνία που βάζω απορροφάτε πολύ γρήγορα)

Οπότε λέω να προχωρήσω στο επόμενο βήμα..

Μετά την έρευνα λοιπόν διαπίστωσα ότι χρειάζομαι τα παρακάτω:
2 λάμπες Τ5 (plantgrow - daylight) 24w
1 λάμπα Τ8 (sunglο) 20w

Test για PH , KH, NO2, NO3

και λιπάσματα

Για CO2 σκέφτομαι αρχικά να χρησιμοποιήσω το TetraOptimat και μετά βλέπω (Το επέλεξα μεταξύ Excel, DIY, μια και δεν το χω ακόμα για ολοκληρωμένο σύστημα)

Θέλω τη γνώμη σας για το τι λιπάσματα να αγοράσω και αν κάτι από τα παραπάνω που θα πάρω δεν χρειάζεται

Τα φυτά που θα χρησιμοποιήσω θα είναι μεσαίων απαιτήσεων βάση του καταλόγου της τροπικα

Επίσης θέλω τη γνώμη σας και για το ξεκίνημα.. Σκέφτομαι να έχω αναμμένη την Τ8 για 8ωρο και τις άλλες 2 από 3 ώρες +15 λεπτά κάθε βδομάδα όπως λέει στο forum. Επίσης διάβασα λιπάσματα μετά από ένα μήνα.

Αλλού διαβάζω ότι πρέπει να τα ξεκινήσω όλα μαζί οπότε έχω μπερδευτεί λίγο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
-------------------------
Παιδιά καμιά απάντηση?? Θέλω να κάνω σύντομα τις συγκεκριμένες αγορές και θα το εκτιμούσα... Επίσης αν γράφω βλακείες ενημερώστεμε σχετικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tetra : 11-02-13 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01782 seconds with 11 queries