Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 07-02-13, 23:44
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis vih Εμφάνιση μηνυμάτων
γτ δν ξερω στεναχωριεμε οταν χανοντε ..τεσπα ισως ειναι μια απλη ιδιωτροπια .(γω εχω γκαπυς οποτε καταλαβαινεις)
Φίλε μου, τα guppy από όσα γνωρίζω, σε καλές συνθήκες μπορούν να ζήσουν ως και 5 χρόνια. Τα δικά σου πόσο καιρό ζουν; Εγώ έχω την πεποίθηση πως τα περισσότερα ζωντανά που "φιλοξενούμε" στα ενυδρεία μας πεθαίνουν όχι από γηρατειά, αλλά από κακές συνθήκες διαβίωσης. Αυτό σημαίνει πως δεν τα "φιλοξενούμε" τόσο καλά, αλλά μάλλον τα παραμελούμε.

Βέβαια, τα guppy είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση, καθώς αυτά που πέρνουμε από τα μαγαζιά είναι "τίγκα" στις ορμόνες, για να έχουν ταχύτερη ανάπτυξή και καλύτερα χρώματα. Τα δικά σου είναι αγορασμένα από μαγαζί ή από χομπίστα; Τα μικρά που έχεις από τις γέννες τους πόσο καιρό σου έχουν ζήσει;

Επίσης λίγοι είναι αυτοί που κρατάνε την ίδια σύνθεση στο ενυδρείο τους για 3 ή περισσότερα χρόνια, ώστε να δουν το προσδόκιμο ζωης των ψαριών τους. Συνήθως τα βαριώμαστε και κοιτάζουμε να τα δώσουμε για να βάλουμε το επόμενο ενδιαφέρον είδος στο ενυδρείο μας...

__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01791 seconds with 10 queries