Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 16-01-13, 14:05
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimpsilos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι 2 συστήματά της glo 2t5 με δυνατότητα 2χ45 watt και πάλι άλλο σύστημα της glo t8 2x30watt το καπάκι θα μου το φτιάξει ξυλουργός και τώρα ψάχνω τον συνδιασμό τον λάμπων που θα βάλω. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Α και φυσικά εχω και 2κίλη μπουκάλα
Ο συνδυασμός που θα σου προτείνω εγώ είναι:
Σύστημα 2ΧΤ8

  1. Αυτή
  2. Αυτή ή αυτή (πολύ καλή απόδοση στα φυτά - την έχω δοκιμάσει )
Σύστημα 2ΧΤ5
  1. Αυτή
  2. Αυτή
Κάποιοι που το έχουν ψάξει περισσότερο χρησιμοποιούν αντίστοιχες λάμπες από μαγαζιά με ηλεκτρολογικό. Δεν το έχω ψάξει εγώ ακόμη τόσο και δεν γνωρίζω για να σου προτείνω την εναλλακτική φθηνή λύση. Μπορείς να τις βρεις σε τιμές ακόμη και του 1/4 από αυτές των ενυδρειακών...


Τώρα αν θες να ψαχτείς περισσότερο μπορείς να ακολουθήσεις τον παρακάτω μπούσουλα:
Στο ένα σύστημα θα βάλεις αυτές που θα έχουν χαμηλά Kelvin. Αυτό το σύστημα θα είναι αυτό που έχει τα λιγότερα Watt γιατί θα είναι αναμμένο τις περισσότερες ώρες. Η μια λάμπα σου να είναι κάτω από 3000 Kelvin και η άλλη κάτω από 5000 Kelvin.
Στο άλλο σύστημα θα βάλεις αυτές με τα υψηλά Kelvin. Αυτό θα είναι το σύστημα με τα περισσότερα Watt γιατί θα είναι αναμμένο λιγότερες ώρες. Η μια λάμπα σου να είναι πάνω από 6000 Kelvin και η άλλη πάνω από 8000 Kelvin (όχι πάνω από 10000 όμως).


Οι ώρες τώρα θα είναι ως εξής:
Σύστημα Α (2ΧΤ8 ) = 8 ώρες
Σύστημα Β (2ΧΤ5) = 4 ώρες
Ένα παράδειγμα. Αν ο φωτισμός σου ξεκινάει στις 16:00, τα συστήματα θα λειτουργούν ως εξής:
Σύστημα Α (2ΧΤ8 ) = 16:00 - 00:00
Σύστημα Β (2ΧΤ5) = 18:00 - 22:00

ΥΓ. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. Οι πιο έμπειροι μπορούν να συμπληρώσουν ή και να ακυρώσουν κάποια λάθος πράγματα που τυχόν να είπα.

__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01816 seconds with 11 queries