Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 16-01-13, 12:57
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MALAWI CICHLID BREED Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή χρονιά σε όλους.Θα ήθελα τα φώτα σας...Είμαι στο στρώσιμο ενος 175 λιτρου όπου σκέφτομαι να γίνει ένα full φυτεμένο γαριδάδικο με crs
(αν βρω ποτε :P) και red cherry...Και έχω πολλές απορίες...
1)Από ότι διάβασα αυτες οι 2 δεν υβριδίζουν...Σωστά?
2)Θέλω να βάλω επίσεις και Οtto's....Είναι "κοινές" οι παραμέτροι νερου ανάμεσα στίς γαρίδες και τους Otto's? Μπορούν να συνυπάρξουν?
3)ΑΝ υπάρξει αναπαραγωγή των γαρίδων ή των Otto's (Οσο δύσκολη και αν είναι), υπάρχει κίνδυνος να φάνε οι γαρίδες τα αυγά των Otto's και αντιστροφά οι Otto's τα "γαριδάκια"?
Περιμένω τις γνώσεις-απόψεις και εμπειρίες σας για το θέμα...
Ευχαριστώ
Οι CRS καλό θα ήταν να μπουν μόνες τους και όχι σε συνδυασμό με άλλες γαρίδες ειδικά με red cherry γιατί πρόκειται για ιδιαίτερα ευαίσθητες γαρίδες(τα μεγάλα grades) με διαφορετικούς ρυθμούς ανάπτυξης και συμπεριφοράς και θα υπάρξει ισχυρός ανταγωνισμός.

Εξάλλου οι CRS από μόνες τους αν αρχίσουν να γεννάνε θα βγάλουν διάφορους τύπους Grades και πίστεψε με είναι υπεραρκετές για να σε καλύψουν στο "μάτι".

Τα otto's(μαζί με αρκετά ακόμα είδη ψαριών) είναι από τους ιδανικούς συγκατοίκους για γαριδάδικα.

Οι γαρίδες δεν πειράζουν υγιή αβγά.

Αν τελικά αποφασίσεις για CRS με χαμηλό grade θα μπορέσεις να τις συνδυάσεις με otto's με ένα PH γύρω στο 7, που σημαίνει οπωσδήποτε χρήση Α/Ο-τύρφης ή κάποιο mineral.

Το βασικότερο όμως πρόβλημα που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι η θερμοκρασία αφού τόσο οι CRS όσο και οι όττο δεν θέλουν θερμοκρασίες πάνω από 25C για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ιδανική θερμοκρασία είναι οι 22-24C ανάλογα το grade.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
 
Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries