Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 12-01-13, 08:55
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, το βουητό είναι φυσιολογικό όπως και η βρομιά που λες. Όταν την δεις και γίνεται αρκετή, σε κάποια αλλαγή νερού, θα κρατήσεις λίγο νερό σε ένα λεκανάκι και θα ξεπλύνεις το βιολογικό υλικό εκεί μέσα. Δεν υπάρχει πρόβλημα, μην αγχώνεσαι. Όσο μεγαλύτερη είναι η ιχθυοφόρτισή σου τόσο και πιο έντονο το πρόβλημα που λες. Ίσως τώρα αρχίσεις να καταλαβαίνεις αυτά που λένε όλοι εδώ . Επιλογή κατάλληλων ψαριών για τα λίτρα σου (ως συνήθως το φίλτρο πάει ανάλογα με τα λίτρα μας - αν βάλεις πολύ μεγαλύτερο φίλτρο από αυτά που είναι κατάλληλα για τα λίτρα σου, καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει μέσα... Φαντάσου ένα FX5 να φιλτράρει ένα 50άρι !!!! ΧΑΒΑΪ 5-0!!!! ) καθώς επίσης ότι τα εσωτερικά φίλτρα είναι κάπως περιορισμένων δυνατοτήτων όσο καλά - ποιοτικά και να είναι αυτά. Το πιο φθηνό εξωτερικό ίσως ξεπερνάει τις δυνατότητες του πιο ακριβού εσωτερικού. Όσο ασχολείσαι με το χόμπι θα μαθαίνεις αλλά θα κατανοείς πράγματα που υποστηρίζουν οι άλλοι και εσύ νόμιζες πως είναι υπερβολές... Το φιλτράκι που πήρες είναι πραγματικά πολύ καλό για τα χρήματα που έδωσες . Απλά κοίτα στο μέλλον όταν ξαναδώσεις χρήματα για φίλτρο, αυτό να είναι εξωτερικό. Θα με θυμηθείς....
Εννοείται οτι εγώ απο την αρχή ήθελα εξωτερικό(σιγά μην ήθελα να έχω 2 εσωτερικά και κάθε φορά να βάζω χέρι στο ενυδρείο για να καθαρίσω).Το θέμα είναι οτι η βάση δεν έχει ντουλαπάκι και η γυναίκα μου έδωσε να καταλάβω οτι ο μόνος τρόπος να μπει ενυδρείο στο σαλόνι είναι να μην υπάρχει τίποτα γύρω απο το ενυδρείο.Anyway στόχος μου εμένα είναι αργότερα όταν αποκτήσω κάποια εμπειρία να κάνω ένα μαμάτο diy ενυδρείο 500+ λιτρα σε ένα δωμάτιο που έχω,με τη βοήθεια κάποιου συμφορουμίτη βεβαίω βεβαίως!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01454 seconds with 10 queries