Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 05-01-13, 00:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων

1:Πώς να κάνω το στρώσιμο του νερού αν δεχτούμε οτι δε με ενδιαφέρει να πάρω μπόλι?Σκεφτόμουνα να βάζω τροφή σε μια απόχη και να δημιουργώ έτσι αμμωνία.Αν Ξεκινήσω έτσι,πείτε μου σας παρακαλώ κάθε πότε πρέπει να βάζω τροφή στο ενυδρείο?Αλλαγές νερού να κάνω και αν ναι κάθε πότε?Απο την άλλη έχω και τα έτοιμο βακτήρια nitrivec.Μήπως να βάλω αυτό και απο την επόμενη μέρα μετά απο μετρήσεις να βάλω ψαράκια?
2:To φίλτρο μου είναι αυτό http://www.fluvalblog.com/aquarium-filters/u-series/ Υλικά μέσα έχει 2 άσπρα σφουγκάρια,2 πιο χοντρα μαύρα (νομίζω είναι άνθρακας) και βιολογικό υλικό.Με τον άνθρακα τι να κάνω?Να τον βγάλω?Να προσθέσω βιολογικό?
3:Από φυτά τι να βάλω?Με ενδιαφέρουν εύκολα και να αναπτύσονται γρήγορα.Ελεγα για καποιες anubia,java moss πανω σε πετρες και ριζα και κερατοφυλο στην επιφάνεια.Φυτεμένα στο χαλίκι τι να βάλω?
Ευχαριστώ πολυ!!!!!!!
1. Για να αναπτυχθει η βιολογια, αντι για ψαρακια θα βαζεις τροφη σε αποχη (οπως διαβασες στο αλλο θεμα) και βαλε και τα βακτηρια (nitrivek).
Αλλαγες νερου δεν θα κανεις μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο (φυσικα χωρις ψαρια μεσα).
Αλλαγη θα κανεις οταν στρωσει, δλδ μηδενισει η αμμωνια ΝΗ3/4 και τα νιτρωδη ΝΟ2 και υπαρχουν μονο νιτρικα ΝΟ3.
Θα κανεις μια αλλαγη να πεσουν και τα νιτρικα κατω απο 20-25ppm (ιδανικα κατω απο 10-15ppm) και θα βαλεις αμεσως τα πρωτα ψαρια.
2. Ο ανθρακας ειναι χρησιμος τουλαχιστον στην αρχη λειτουργειας (3-4 μερες) ενος ενυδρειου (για τυχων χημικα κλπ).
Ομως δεν εχεις χωρο και για αυτον και για εξτρα βιολογικο υλικο που θελεις να βαλεις.
Αν τον αφησεις μεσα θα χασεις μερες απο το στρωσιμο του εξτρα βιολογικου υλικου.
Το φιλτρο ειναι γενικα μικρο για το ενυδρειο που σκεφτεσαι. Πιστευω οτι θα δυσκολευτει αν γεμισει ψαρια το ενυδρειο απο τις γεννες.
3. Φυτα δεν θα βαλεις πριν τελειωσει το στρωσιμο γιατι καταναλωνουν αζωτουχα και τα βακτηρια το χρειαζονται. Θα τα βαλεις λιγο πριν τα ψαρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως ξέρεις πότε έχει φτιαχτεί η βιολογία σου,αφού βάζοντας συνέχεια nitrivec θα μηδενίζει συνέχεια η αμμωνία?
Θα το ξερεις οπως ειπα πιο πανω οταν η αμμωνια και τα νιτρωδη μηδενισουν και μεινουν μονο νιτρικα στο νερο.
Τα νιτρικα δεν τα καταναλωνουν τα αεροβια βακτηρια.
Το nitrivek δεν δεσμευει χημικα την αμμωνια ετσι ωστε να τη στερησει απο τα βακτηρια, ειναι υποτιθεται το ιδιο το σκευασμα, βακτηρια, και αυτα καταναλωνουν την αμμωνια.
Για βοηθεια στο στρωσιμο ειναι, δεν το ανακοπτει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01711 seconds with 11 queries