Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 02-01-13, 09:58
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη χρονια παιδια σε ολους.

παμε παλι θαναση τι δοχειο αδρανειας εννωεις και πως το φανταζεσαι ?να δεις που θα ερθεις στα λογια μου σιγα σιγα και στο κοστος εφυγες ειδη απο τα 300.
αλλαξες αποφαση για το που θα πανε η συλεκτες οποτε βρηκαμε ηλιο 7 ωρες στο νοτια τελικα ταρατσα και οχι τοιχο καθετα ? στην ουσια αυτο που ρωτησες πριν με το κλειστο του ηλιακου οχι ειναι αλλη λειτουργεια γιατι το καζανι του ηλιακου ειναι πιο ψηλα απο την πηγη θερμανσης οποτε εχουμε φυσικη κυκλοφορια .

παντα θα εχεις στο μυαλο σου οτι η ζεστη παει ψηλα αυτος θα ειναι ο γνωμονας σου και οτι οπου κανει σιφωνι διακοπτεται η οποια φυσικη ροη.
καλημερα!! σε ευχαριστω για οτι μου γραφεις και που προσπαθεις να με βοηθησεις.
οι συλεκτες δεν θα μπουν στην ταρατσα γιατι μου πεφτει μεγαλη η αποσταση απο το ενυδρειο, απλα ειδα οτι στον αλλο τοιχο που εχω κραταει ηλιο μεχρι το απογευμα οποτε μαλλον θα τους βαλω εκει αφου με συμφερει... για μποιλερ σκεφτομουν μηπος παω σε κατι τετοιο
http://www.robinhood.gr/categories.asp?catid=740
σε κατι μικρο οχι μεγαλο.
το μποιλερ σιγουρα θα μπει λιγο πιο πανω απο τους συλλεκτες γιατι το ξερω οτι ζεστασια παει ψηλα. αυτος ειναι και ο λογος που δεν θα κανω μια μικρι σερπαντινα μεσα στο ενυδρειο αλλα θα καλυψω ολο τον βυθο. θα εκμεταλευτω οτι η ζεστη παει προς τα πανω και θα πιανει αμεσως ολη την επιφανεια του νερου...
οσο για τα χρηματα ενδεικτικα ειπα οτι τα υπολογιζω 250-300. λογο της δουλειας μου ξερω οτι στην πραξη παντα βγαινει κατι παραπανω.
απλα θα προσπαθησω για οσο πιο χαμηλα. μπορει να φτασει και τα 400 αλλα αν σκεφτεις οτι το ενυδρειο θα ειναι 5000+ λιτρα φανταζεσαι ποσο ρευμα θελω τον μηνα για να το ζεστανω...?? σιγουρα κανω αποσβεση σε 1-2 μηνες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01631 seconds with 11 queries