Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 30-12-12, 08:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ευχαριστω για το ενδιαφερον και χαιρομαι που θα ανταλλαξουμε αποψεις...
παιδια να τα παρουμε λιγο απο την αρχη γιατι νομιζω τα μπερδεψαμε λιγο και ισως δεν εξηγησα κι εγω καλα καποια πραγματα!!!

ξεκιναμε απο το οτι τα γυαλινα για εμενα εχουν τελειωσει καιρο τωρα.
αυτη την στιγμη τρεχω ενα ενυδρειο 2500 λιτρα ξυλινο, ενα 1000 λιτρα ξυλινο και 360 γυαλινο.
το ενυδρειο που θα ξεκινησω λογο λιτρων θα ειναι απο μπετον.
το σκεπτικο μου για την θερμανση βασιζεται στο οτι τα ενυδρεια μου λογο ογκου νερου και λογο πολυ καλης θερμομωνωσης κρατανε θερμοκρασια για πλακα... το 1000αρι το εχω με 400watt και το 2500αρι το εχω με 800watt. και εννοειτε οτι δεν αναβουν συνεχεια.
με το πολυ καλο αυτο αποτελεσμα σκεφτηκα στο μεγαλο να παιξω με πανελ απο ηλιακο + ολα τα παρελκομενα. καθε μερα στο νησι βγαινει ηλιος εστω και για λιγο με αποτελεσμα αυτα τα πανελ να ανεβαζουν στο νερο σε μικρο χρονικο διαστημα 100+ θερμοκρασια. αυτο το νερο απο τις 10 το πρωι μεχρι και 4 το μεσημερι θα το περναω με ενδοδαπεδια θερμανση στο ενυδρειο και θα ανεβαζω και θα διατηρω την θερμοκρασια στα επιπεδα που θελω. απο τις 4 και μετα το κυκλωμα θα κλεινει και το καλα μονωμενο ενυδρειο θα κραταει την θερμοκρασια μεχρι και την αλλη μερα σχεδον στα επιπεδα μου με μια μικρη πτωση.
την αλλη μερα παλι ξανα απο την αρχη και ετσι ειμαστε οκ!!!! να πω οτι ακομη και στην περιπτωση που δεν θα βγει ηλιος για 2-3-4 μερες ( πραγμα σπανιο ) η θερμοκρασια το πολυ να πεσει 1-1,5 βαθμο.... φυσικα θα υπαρχουν θερμαντηρες για ωρα αναγκης.
τελος για την κατασκευη που αναφερω και επιδη αναφερθηκε το κοστος και το ποτε θα κανω αποσβεση να πω οτι το κοστος δεν θα ξεπερασει τα 200-250 ευρω και θα κανω αποσβεση σε 2-3 μηνες σε περιπτωση που ειχε αντιστασεις...

περιμενω τα σχολια σας και να τα συζητησουμε!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01498 seconds with 11 queries