Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-12-12, 23:17
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Τα δυο ψαράκια που έχασα ήταν ένα αναπαραγωγής (αυτο που πέθανε ακαριαία) και ο πατέρας του, (που τον έχασα αργά δυστυχώς και βασανιστικά) Ο πατέρας ήταν στο ενυδρειο μου αυτο, απο τις αρχές του 2009. Βεβαια τον είχα και μήνες πιο πριν και είχε αλλάξει ενυδρεία. Δηλ απο το 60λιτρο πήγε σε 120 λιτρα, και μετα στην τελευταία κατοικία σε 240 λιτρα. Δεχομαι δηλ ότι το ψάρι ήταν ήδη 5 χρόνων, ότι είχε ταλαιπωρηθεί απο άστρωτα ενυδρεία, και ίσως είχε έρθει η ώρα του.
Το άλλο όμως, ήταν φαινόταν υγιέστατο μέχρι να αρχίσει το σπαστικο κολυμπι. Το να έχει κάτι γονιδιακό, φαίνεται λογική εξήγηση, γιατί το μόνο του ελάτωμα ήταν ότι δεν είχε μεγαλώσει πολύ στα δυο χρόνια ζωής του. Σε τόσα λίτρα θα έπρεπε να έχει γίνει τεράστιο, αλλά δεν ήταν. Και πάλι όμως τόσο ξαφνικός θάνατος δεν εξηγείται απο γονιδιακό ελάτωμα. Μονο άν ο μεγάλος που ήταν ήδη άρρωστος, μετέδωσε κάτι και ο μικρός δεν μπόρεσε να το παλέψει καθόλου. Τι να πώ?

Τη φόρμα θα τη συμπλήρωνα, αλλα επειδή το ενυδρείο είναι χρόνια στημένο, και γνωρίζω πλεον για τη φροντίδα τους, δεν το θεώρησα κρίσιμο. Αναφέρω όμως εδω κάποια χρησιμα στοιχεία.

Λιτρα 240 με 4 (μέχρι τους δυο θανάτους) ψάρια. Λειτουργεί απο τον Ιανουάριο του 2009 και πάντα ο αριθμός των ψαριών ήταν 4 (πριν τα δυο απο τις αναπαραγωγές είχα άλλα δυο που τα έχασα πριν 3 χρόνια. Συντομα απέκτησα άλλα δυο ψαράκια που γεννηθηκαν απο το ζευγάρι που μου είχε μείνει)
Μετρήσεις αμμωνίας νιτρωδών, 0 νιτρικά κάτω απο 10. Αλλαγές νερου 30%κάθε 7 μέρες, τα ταίζω με νιφάδες μουλιασμένες κυρίως αλλά και με βρασμένο μαρούλι και καρότο δυο φορες την εβδομάδα.

Δεν βάζω λιπάσματα για φυτα, ούτε έχω διοξείδιο του άνθρακα. Το ph και οι σκληρότητες είναι κανονικες. Αλλαγές στη διακόσμηση δεν έχουν γίνει τον τελευταίο χρόνο. Μόνο κάποιους κρυπτοκορίνους είχα φυτέψει δυο μήνες πριν που τους πήρα απο το μικρό μου ενυδρείο που έχει πια μόνο γαρίδες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01559 seconds with 11 queries