Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 07-12-12, 10:48
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σας παρακαλώ συζητήστε λίγο να βγάλουμε μια άκρη να δω και εγώ τι θα κάνω στο ενυδρείο μου όχι πως είναι μεγάλες οι διαφορές σε αυτά που λέτε αλλά επειδή η λεπτομέρια κάνει την διαφορά και συνοψίζω:

1)Τελικά α)κλείνω το CO2 το βράδυ?
β)το κλείνω και το ανοίγω ένα 20λεπτο ανά 3 ώρες (το βράδυ)?
γ)το ρυθμίζω μαζί με την φωτοπερίδο?

2)Μια άλλη ερώτηση που προέκυψε από αυτά που έγραψε ο Μιχάλης. Όταν είναι στο ρεύμα η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και έχω ανοιχτή τόσο την μακρομετρική βαλβίδα της μπουκάλας όσο και την μικρομετρική βαλβίδα να βγάζει 60/80 φυσαλίδες το λεπτό όπως προτείνετε θα ρέει κανονικά το CO2. Όταν όμως κλείσω το ρεύμα στην ηλεκτρομαγνητική (με χρονοδιακόπτη) και οι άλλες δύο βαλβίδες μείνουν ανοιχτές τότε δεν ρέει CO2???

Τώρα κάτι συμπληρωματικό που μπορεί να παίζει ρόλο στην σταθερότητα του συστήματος. Θα δώσω λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο:
DMS-500PL 60 λίτρα (καθαρά)
Δουλεύει 3-4 χρόνια
Ψάρια:Έχω γκάπεις τα οποία θα αφαιρέσω για να βάλω Red Cherry Shrimp.
Φυτά:1 Anubia Gigas, 4 anubia nana, 2 cryptocoryne, Κρεμμύδι, riccia fluitans moss, Java moss, 10 marimo balls και ακόμα 1 φυτό πίσω αριστερά που δεν αναγνωρίζω.

Επισυνάπτω φωτογραφία
Συνημμένο Αρχείο 53009
Οι περισσότεροι δουλεύουν το CO2 σταθερά όλο το 24ωρο. Ειδικά με μια νορμάλ ροή (1φυσ/δευτ) δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα το βράδυ. Για εμένα από τη στιγμή που δεν έχεις PH Controller μην χρησιμοποιήσεις ηλεκτροβάνα. Αν την χρησιμοποιήσεις και την βγάλεις από το ρεύμα ή της κόψεις το ρεύμα (με χρονοδιακόπτη) δεν θα έχεις ροή και ας είναι ανοιχτές οι βάνες. Τέλος αν αποφασίσεις να μην το κόβεις το CO2, για εμένα βγάλτην τελείως την ηλεκτροβάνα γιατί θα είσαι αναγκασμένος να την έχεις συνέχεια στο ρεύμα με ότι αυτό συνεπάγεται... (κατανάλωση, φθορά της κτλ). Βγάλτην και χρησιμοποίησέ την ξανά αν πάρεις controller.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
H αναπληρωση της εξατμισης με νερο βρυσης θα σου ανεβαζε την gh και δεν θα κατεβαζε την kh.Μαλλον το διοξειδιο το εκανε.
Όχι λέω μήπως μου ανέβαζε τότε και την KH (επειδή τον ¶υγουστο είχα 12 - χωρείς CO2 και τώρα 6 - με CO2) ή δεν επιρεάζεται αυτη αλλά μόνο η GH;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 07-12-12 στις 10:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01608 seconds with 11 queries