Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 07-12-12, 10:36
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σας παρακαλώ συζητήστε λίγο να βγάλουμε μια άκρη να δω και εγώ τι θα κάνω στο ενυδρείο μου όχι πως είναι μεγάλες οι διαφορές σε αυτά που λέτε αλλά επειδή η λεπτομέρια κάνει την διαφορά και συνοψίζω:

1)Τελικά α)κλείνω το CO2 το βράδυ?
β)το κλείνω και το ανοίγω ένα 20λεπτο ανά 3 ώρες (το βράδυ)?
γ)το ρυθμίζω μαζί με την φωτοπερίδο?
Υπαρχουν οπως βλεπεις 2 αποψεις.Διαλεγεις και περνεις(ψαξτο και λιγο μονος σου).Την αποψη μου(την οποια εφαρμοζω χρονια τωρα)την ειπα.Το ιδιο και ο Μιχαλης.
2)Μια άλλη ερώτηση που προέκυψε από αυτά που έγραψε ο Μιχάλης. Όταν είναι στο ρεύμα η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και έχω ανοιχτή τόσο την μακρομετρική βαλβίδα της μπουκάλας όσο και την μικρομετρική βαλβίδα να βγάζει 60/80 φυσαλίδες το λεπτό όπως προτείνετε θα ρέει κανονικά το CO2. Όταν όμως κλείσω το ρεύμα στην ηλεκτρομαγνητική (με χρονοδιακόπτη) και οι άλλες δύο βαλβίδες μείνουν ανοιχτές τότε δεν ρέει CO2??? Οχι.Αυτη ειναι η δουλεια της αλλωστε.

Τώρα κάτι συμπληρωματικό που μπορεί να παίζει ρόλο στην σταθερότητα του συστήματος. Θα δώσω λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο:
DMS-500PL 60 λίτρα (καθαρά)
Δουλεύει 3-4 χρόνια
Ψάρια:Έχω γκάπεις τα οποία θα αφαιρέσω για να βάλω Red Cherry Shrimp.
Φυτά:1 Anubia Gigas, 4 anubia nana, 2 cryptocoryne, Κρεμμύδι, riccia fluitans moss, Java moss, 10 marimo balls και ακόμα 1 φυτό πίσω αριστερά που δεν αναγνωρίζω.

Επισυνάπτω φωτογραφία
Συνημμένο Αρχείο 53009
Δεν εχεις πολλα λιτρα ουτε και δυσκολα φυτα,οποτε ξεκινα με 1 φυσαλιδα ανα 2 δευτερολεπτα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries