Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-12-12, 01:21
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

....φιλε μου γιατι να διατηρησω τη θερμοκρασια σε καποιο υψος; Ναι γινεται ζυμωση γρηγοροτερα αλλα δεν ειναι αναγκαιο. Εσυ στο συστημα σου δηλαδη το κρατασ ζεστο; Εγω ποτεδεν το κρατησα το διλιτρο σε θερμοκρασια. Μη σου πω οτι ακουμπουσε παντα στον τοιχο που βλεπει εξω απτο σπιτι και ειναι παγωμενος. Και μια χαρα δουλευει. Αν μη τι αλλο το 20λιτρο χανει πιο δυσκολα θερμοκρασια αποτι το 2λιτρο. Και το σιροπι ηταν βραστο οταν τοβαλα μεσα. Περιμενα να κρυωσει (ωρες) και μετα μετρησα με θερμομετρο. Το οριο ειναι 40. Μολις ειδα 30 εριξα μεσα μαγια και ανακατεψα. Ιδια διαδικασια με παντα. Μπαμπη ναι ρε ειναι λιγη αμαν κατσε να δουμε οτι δουλευει και θα βαλω κιαλη. Πειραμα ειναι. Το θεμα ειναι γιατι δεν δουλευει. Θα βαζω μαγια μηπως και παει αναλογα της ζαχαρης αλλα η συγκεντρωση ειναι ιδια δεν εχει αλλαξει. Τι να πω...

Το συστημα δεν χανι απο πουθενα. Πηρα ενα μπαρομετρο που ειχα στην ακρη για το αυτοκινητο, φυσηξα και μετρησε 0,3 bar (μπραβο μου....υποπιεση σηκωσα 0,6). Μετα φυσηξα στο σωληνακι και ακουγα για ηχους, τιποτα, και για να ειμαι σιγουρος το ψακασα με νερο στις κολησεις για να δω μπουρμποληθρες. Τιποτα. Ειναι απολυτως στεγανο. Ναζγκουλ θα περιμενω ισως ναχεις δικιο. Ας μην ειμαστε ανυπομονοι. Αν δουλεψει θα μου λυσει τα χερια και το κοστος θαναι μηδαμινο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01433 seconds with 11 queries