Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 05-12-12, 08:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια, δεν συγκρινεται το εξωτερικο φιλτρο ουτε σε ευκολια, αλλα κυριως ουτε σε αποδοση. Εγω εχω πλεον αντικαταστησει ολα τα εσωτερικα με εξωτερικο. Μεχρι και σε 22 λιτρα ειχα βαλει ενα fluval 105 παλιοτερα.

Το θεμα ειναι ποσα εισαι διατεθειμενος να ξοδεψεις. Στο 60αρι μου εχω ενα eheim 2213, αλλα χρειαζεται σιγουρα διπλα βανακια, αλλιως αστο καλυτερα. Συν τα υλικα του. Μεγαλος καδος να κανεις οτι θελεις, σκυλι, αλλα λιγο μπελαλιδικο στη συντηρηση σε σχεση με αλλα.

Απο την αλλη υπαρχουν τα fluval (της hagen), τα οποια ειναι πιο οικονομικα, με βανακια αλλα χωρις spray bar (εφερα απο ebay με κανενα 10ευρω), παρα πολυ πιο ευχρηστα ως προς την εναρξη σε περιπτωση συντηρησης, αλλα με αρκετα μικροτερο καδο.

Οπως και τα elite ειναι καλη περιπτωση (της hagen επισης), πολυ πιο οικονομικα απο ολα. Ευχρηστα επισης και με μεγαλυτερο καδο απο τα fluval (θα παρω στα κοντα ενα, δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα για περισσοτερες λεπτομερειες).

Συμπερασμα: τα eheim ειναι δοκιμασμενα χρονια απο χομπιστες, δεν καταλαβαινουν τιποτα, αλλα εχουν μειονεκτηματα στη χρηση. Τεραστιο καδο για 60αρι, ομως. Τα hagen ειναι ευχρηστα και ο χρονος δειχνει οτι ειναι σκυλια επισης. Εντελως αθορυβα τα δυο πρωτα που εχω χρησιμοποιησει.

Βαλε τα συν και τα πλην κατω και η επιλογη ειναι δικη σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01434 seconds with 10 queries