Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 30-11-12, 13:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
To θεμα το ανοιξα γιατι προσπαθησα να δωσω μπολι σε καποιον φιλο που τωρα εστησε το ενυδρειο του.
Την πρωτη φορα του εδωσα τον υαλοβαμβακα απο το φιλτρο μαζι με την μπιχλα που ειχε στο κατω μερος του καδου το φιλτρο.
Μετα απο 4 μερες καμια μεταβολη στις μετρησεις, δεν ειδε νιτρωδη η νιτρικα.
Την δευτερη φορα του εδωσα βιολογικο υλικο απο το φιλτρο, καμια 10ρια biostars μεσα σε νερο του φιλτρου και παλι, αλλα και παλι τζιφος.
Να σημειωσω οτι το μπολι μπηκε στο ενυδρειο του μετα απο 45 λεπτα.
Τελικα του ειπα να παρει απο εναν πιο κοντινο του χομπιστα, που του εδωσε μερικα κοματια siporax, με την διαφορα οτι δεν τα εβαλε σε νερο κατα την μεταφορα, αλλα σε βρεγμενο χαρτι κουζινας.
Και ω του θαυματος ειδε το φως!
Την αλλη μερα κιολας ειδε μεταβολη και στην αμμωνια, και μετρησε και τα πρωτα νιτρωδη.
Ισχυει οτι εκτος νερου τα βακτηρια συντηρουνται καλυτερα;
Να συμπληρωσω μονο οτι ειχε ριξει πολυ μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας στο ενυδρειο.
Πολλοι παραγοντες αναφερονται που δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα τι επαιξε ρολο.
Αντιθετα, δεν αναφερονται τιμες νερου, ενυδρειων δοτων και ληπτη.

Το πρωτο μου μπολιασμα, το εκανα σε ενυδρειο μου 180 λιτρων, με μια σακουλα μεχρι τη μεση νερο με μπιχλα απο σφουγγαρια και 2-3 κομματια σιποραξ και η μεταφορα διηρκησε 1.30 ωρα. 12 τετρας ενας μικρος πλεκο, ενας κλοουν και ενα μικρο χρυσοψαρο μπηκαν αμεσως.
Οσα μπολιασματα εκανα εγω σε αλλους, εγινε παρομοιως, με περισσοτερα μονο υλικα, και προσοχη στη θερμοκρασια (τοποθετηση σακουλας σε εφημεριδα και σε ζεστο μερος)
Ενα δεν επιασε μονο, γιατι πιασαμε την κουβεντα και εμεινε το υλικο σε ενα ποτηρι νερο (και χωρις μπιχλα) για κανα τριωρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01652 seconds with 11 queries