Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 20-11-12, 11:05   #1
Πρόβλημα και δεν ξέρω γιατί...
antricos
Member
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος 20-11-12, 11:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα,

Από χτες έχω ένα μεγάλο πρόβλημα και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Τελείως προσωρινά εδώ και μια εβδομάδα έχω βάλει τα ψαράκια σε ένα 30-40 λίτρα ενυδρείο μέχρι να τελειώσω το 160λιτρο που ετοιμάζω. Με τις ετοιμασίες για το μεγάλο είχα αμελήσει λίγο τις αλλαγές που κανονικά τις κάνω ανά εβδομάδα και προχτές αντί να κάνω αλλαγή συμπλήρωσα λίγο νερό που έλειπε γιατί είχα μεταφέρει κάποια ψαράκια και είχα πάρει νερό για την σακούλα. Το επόμενο πρωί βλέπω όλα τα σαλιγκάρια ψηλά στο ενυδρείο! Η αλλαγή έγινε στον +1 βαθμό C. Επειδή είχα μικρο θερμοστάτη 25W και η θερμοκρασία ήταν 21 βαθμούς νόμιζα ότι εφτεγε αυτό και έτσι κάνω αμέσως μια αλλαγή 50% και βάζω έναν άλλο θερμοστάτη πολύ μεγάλο βέβαια αλλά τον μόνο που είχα 150W και σταδιακά σταθεροποιώ την θερμοκρασία στους 25C. Όλη την μέρα μέχρι και που κοιμήθηκα στις 2 το πρωί ήταν όλα καλά σήμερα που ξύπνησα πάλι τα ιδία... Να πω ότι είναι αρκετά ψαράκια για αυτό το ενυδρείο 7 tetra 2 cory 3 kuhli και αμέτρητα helena αλλά το φίλτρο είναι εξωτερικό στρωμένο και είναι για 80-150 λίτρα και είναι προσωρινή λύσει πιθανά μέχρι τέλος της βδομάδας. Μετρήσεις είναι όλες εντάξει αμμωνία κτλ δεν είχα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί... Καμιά ιδέα ? Τι να κάνω?
Εμφανίσεις: 2097
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01462 seconds with 12 queries