Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #83  
Παλιά 20-11-12, 00:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω οτι εκει που ζει ο αγριος δισκος ειναι μαλακο το νερο και χαμηλο το ph. οι δισκοι που υπαρχουν τωρα ειναι υβριδια και μεγαλωμενοι σε τελειως διαφορετικες συνθηκες απο αυτες που πρεπει να ειναι. ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι προσαρμοζονται και φυσικα και εμεις. απο που εχει βγει το 50λ για καθε δισκο; ας μην αποθαρηνουμε λοιπον καποιον που θελει να βαλει αυτα τα μαγικα ψαρια στο ενυδρειο του. το οτι ειναι κοπαδοψαρο δεν σημαινει οτι μια μικρη ομαδα 4-5 δισκων θα ειναι ολο μεσα στο στρες και οτι θα τουμπαρουν. ενας φιλος εχει μονο δυο χωρις να ειναι ζευγαρι και ζουν μια χαρα. παντα με στοιχεια μιλαω.
Να αποθαρρύνουμε; Γιατί πρέπει ντε και καλά ο κάθε ένας να βάλει δίσκους; Και άμα το θεωρώ τόσο εκπληκτικό ψάρι να το βάλω στο ενυδρείο μου όποιο κι αν είναι αυτό; Κι εμένα μου αρέσουν οι πιγκουίνοι, αλλά δεν μπορώ να πετύχω τη θερμοκρασία ρε γαμώτο, τους αφήνω στους πάγους!

Δε θέλω να κάνω κουβέντα για κάθε παράμετρο που προτείνεται στους δίσκους ούτε να πω πόσα ενυδρεία με λάθη έχουν πάει κατά διαόλου γιατί δεν πρόκειται ποτέ να τελειώσουμε. Η άποψή μου είναι να προσεγγίζουμε και τα χαρακτηριστικά του νερού όσο μπορούμε και να τους δίνουμε το χώρο που τους αναλογεί. Όχι μόνο στους δίσκους, σε οποιοδήποτε ψάρι αποφασίζουμε να βάλουμε σπίτι μας.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02095 seconds with 11 queries