Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 18-11-12, 00:25
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Καλησπέρα κ ευχαριστώ για ακόμη μία φορά για την βοήθειά σας,

Αγόρασα ενυδρείο 85 λίτρων, τσέκαρα το παλιό νερό μου με τα χαρτάκια κ έδωσα κ λίγο σε ένα pet shop να μου το τσεκάρουν - αλλά κ αυτοί με χαρτάκια μου το τσέκαραν - και τα αποτελέσματα ήταν καλά. Έτσι έβαλα το παλιό νερό στο καινουριο ενυδρείο, έβαλα κ το παλιό μου φίλτρο, και το καινούριο που είναι ενσωματομένο με τ καινούριο ενυδρείο, συμπλήρωσα με καινουριο νέρο με αντιχλώριο, συμπλήρωσα κ από αυτό το φάρμακο που ξεκίνησα σήμερα ενώ αφαίρεσα τν άνθρακα για να λειτουργήσει. Επειτα έβαλα κ τα 2 χρυσόψαρα και τ τάϊσα ελαχίστως.
To άρρωστο χρυσόψαρο κάθεται πάλι στον πάτο, με μεγάλη δυσκολία κινείται, ωστόσο έχει όρεξη για φαϊ, μα δε ξέρω τι αλλο θα ήταν καλό να κάνω για να τον βοηθήσω.
(1) Στο pet shop μου είπε πως θα ήταν καλό να το βγάλω λίγο απ τ νερό,(;!;!; ) για μερικά δευτερόλεπτα, γιατί ίσως έχει αέρα μέσα του.. Πιστεύεται πως θα ήταν καλό να το κάνω αυτό;

Ακόμα, Primafix κ Melafix δεν έχουν ούτε τ pet shop που ειδικεύονται στα ενυδρεία έδω στ Rotterdam, ίσως είναι κάποιο προϊόν που δεν υπαρχει στην Ολλανδία.
(2) Μήπως γνωρίζεται κάποιο άλλο της ιδίας οικογένειας;

(3) Πρέπει ν βάλω κ τίποτα άλλο στο ενυδρείο για να φτιάξω το νερό; Εφ'όσον βάζω φάρμακο, να αλλάζω τ νερό κάθε μερα επειδή είναι καινούριο το ενυδρείο; Γενικά πως πρέπει ν συμπεριφέρομαι στ καινούριο ενυδρείο με το άρρωστο ψάρι;

(4) Το ενσωματομένο φίλτρο, δεν βγάζει μπουρμπουλίθρες, μήπως κάτι δεν έκανα σωστά; Πρέπει να βγάζει μπουρμπουλήθρες;

Κ αυτό είναι το άρρωστο χρυσόψαρό μου, αν η εικόνα βοηθάει, πείτε μου αν ξέρεται τι θα μπορούσε να τν βοηθήσει

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
-------------------------
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ με τα χαρτάκια μιας χρησης

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7.6
KH: 10d
GH: 16d
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10


ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 χρυσόψαρα
2. ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: ψαλιδισμένη ουρά σε πολύ λίγα σημεία, σαν σχισμένη
3. ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: σπανίως κολυμπάει, κάθεται στο πλάι στο πάτο του ενυδρείου, νωθρότητα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν τ έχω δει τις τελευταίες μέρες καθόλου, ενώ τν παρακολουθώ συνεχώς
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : φυσιολογική όρεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 14 μέρες περίπου
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Macy : 18-11-12 στις 00:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01757 seconds with 11 queries