Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 05-11-12, 00:46
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Εμ αυτό ειναι το θέμα...
Αυτο το γυαλί ειναι πολύ πιό ακριβό για αυτο και δεν αξίζει να μπει σε ενυδρειο.
Θές να σου πώ κάτι που λίγοι καταλαβαινουν?
Σημασία μεγαλύτερη στο ενυδρειο έχουν οι κόλλες παρά το τζάμι.
Το τζάμι μπορει να αντέξει (ακόμα και το απλό) σε πολύ μεγάλες πιέσεις.
Οι κόντρες γιατι μπαινουν?Για να μην ανοιξει το τζάμι?όχι βέβαια.Οι κοντρες μπαίνουν για να κρατήσουν τα τζάμια και να μην ανοιξουν οι σιλικόνες.Το τζάμι δεν αξιζει να ειναι tempered ή securit ή όπως αλλοιως τα ονομάζουν γιατι πολύ απλά για αυτο που το θέλουμε δεν υπάρχει λόγος να μπει τετοιο τζάμι.
Μπορει η τεχνολογια να εχει προχωρησει και να εχουν πετυχει τζάμι με πολύ καλές μηχανικές αντοχές.
Θα το χτυπάς κάθε μέρα με σφυρί?Έχεις σκοπό να καθήσεις επάνω του?
Άρα το ''ενισχυμένο'' γυαλι σου ειναι άχρηστο.Απεναντίας αυτο που σε ενδιαφέρει ειναι η σιλικόνη και η κόληση που θα γίνει να ειναι όσο γίνεται καλύτερη έτσι ώστε να μην ανοιξουν τα τζάμια στις ''ραφές''.
Επίσης τα περισσότερα πλεονεκτηματα που βλέπεις ειναι για άλλες χρησεις.Δεν αναφέρει πουθενα οτι ενδεικνυται για ενυδρειακή χρήση.Στις σιλικόνες όμως αναγράφει ότι η τάδε κάνει για ενυδρεια ή όχι.Άρα δεν υπάρχει λόγος να αγοράσουμε μία ferrari για να πηγαινουμε στο supermarket για ψωνια, αν καταλαβαινεις τι εννοώ με το παράδειγμα...

Και επειδή μου αρέσει και εμένα να ''γκουκλάρω'' κοιτα εδώ τι εννοει μιά άλλη εταιρία όταν λέει κρύσταλο ασφαλειας και πού χρησιμοποιείται.
Άρα υπάρχουν πολλές διαφορετικές παράμετροι υπό την έννοια ''κρυσταλλο ασφαλείας''.
Εχω δει ενυδρειο 3 τόνων το οποίο εχει απλά διπλά τζαμια κολημενα σε κάθε πλευρά συν τις κόντρες.Δεν πρόκειται να πάει πουθενα σε διαβεβαιώ.
Επίσης δεν θελω να νομιζετε οτι το παιζω πολυξερίδης αλλά αν καμιά φορά συναντηθουμε μπορω να σας δειξω τα 25 ράματα στον καρπό από τη δουλειά (του πατερα μου) με τα τζάμια.Έ, όσο και αν δεν ειμαι εκει τώρα, όλο και κάτι ξέρω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01621 seconds with 11 queries