Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 04-11-12, 01:45
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Μην μπλέξεις με τα μακρόστενα - θα το μετανιώσεις!
Φαντάσου οτι έχω ξεκινήσει ήδη τα σχέδια για το επόμενο(200*30*30)

Αφού δεν ακολουθείς ακριβώς τις διαστάσεις των '12g long' και αν σε φτάνει ο χώρος, σκέψου να δώσεις λίγο φάρδος ακόμα γιατί το aquascaping σε τόσο περιορισμένο χώρο είναι αρκετά δύσκολο...ένα 90*30*30 θα είναι πολύ πιο άνετο.

Στο δικό μου με spraybar στο μήκος του ενυδρείου και φίλτρο με ονομαστική ροή 300l/h(~10 φορές τα καθαρά λίτρα) δεν έχω πλέον κανένα πρόβλημα με ακαθαρσίες και από ροή μου φαίνεται μιά χαρά, αν και θα ήθελα ένα 2213 για να μη χρειάζεται να το καθαρίζω τόσο συχνά...είναι υπερβολικά μικρός ο κάδος στο 2211.
Στα λίτρα σου πιστεύω ένα 2215 θα ήταν το ιδανικό, αλλά αν έχεις βανάκια λογικά θα μπορείς να χαμηλώσεις τη ροη και στο 2217(δε τα εχω δουλέψει ποτέ).

Για καπάκι, που ειναι πολύ πιθανό οτι θα το χρειαστείς σε κάποια φάση, κοίτα προς πολυκαρμπονικο/lexan σε 3 κομμάτια με τις κατάλληλες τρύπες/κοψίματα και γωνία pvc/αλουμινίου γύρω-γύρω ώστε να κρατιέται στά τζάμια του ενυδρείου.
Έχω κάνει κάτι αντίστοιχο με γυαλί, και αν παραβέψω το βάρος, δουλεύει μια χαρά - το μόνο πρόβλημα που δεν έχω λύσει ακόμα είναι η τοποθέτηση των ανεμιστήρων το καλοκαίρι χωρίς να κόβουν το φωτισμό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01491 seconds with 11 queries