Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #157  
Παλιά 31-10-12, 10:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι μαικλ δεν κανουν απαραιτητα λαθος τα τεστ.
Οντως η ανθρακικη σκληροτητα KH εμπεριεχεται στην ολικη σκληροτητα GH, αλλα στην πραγματικοτητα τα ενυδρειακα τεστ KH δεν μετρανε ανθρακικη σκληροτητα, αλλα αλκαλικοτητα (alkalinity).
-------------------------
Φυσικα η κατασταση παρουσιαζει εξαρχης μια ανωμαλια με το νερο της βρυσης, αλλα πιστευω οτι το περιπλεκει ακομα περισσοτερο με τις αλχημειες, με βασικη μου διαφωνια στη χρηση εστω και ελαχιστου νερου βρυσης.
Και μονο οτι βαζει νιτρικα στο ενυδρειο (εστω και 5) θα μου εφτανε να το αποριψω.
Εγω σε τετοια περιπτωση θα χρησιμοποιουσα 100 %ΑΟ και θα ρυθμιζα σκληροτητες αποκλειστικα με σκευασματα.
Το ξερω ειναι ασυμφορο, αλλα πιστευω δυσκολα θα αποφυγει προβληματα με ανεξιχνιαστη αιτια στο μελλον, ιδιως αν βαλει απαιτητικα ευαισθητα ψαρια, αν χρησιμοποιει νερο βρυσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-10-12 στις 10:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01324 seconds with 11 queries