Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #152  
Παλιά 29-10-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Hρθαν τα φυτα, ηρθε και ενα ανκιστρακι....μεγαλο...σε σχεση μαυτο που ειχα τουλαχιστον. Τα φυτεψα τσακ μπαμ χτες βραδυ γιατι ημουν νεκρος απο κουραση αλλα δεν ηθελα να τα αφησω στον κουβα, θα τα αφησω λιγο καιρο ετσι, να ερθει στα ισα της και η μαρσιλεα που ηταν πολυ χαλια, να βυθιστει και η μεγαλη ριζα που ακομα την εχω δεμενη με tie wraps, και θα τα ξαναφυτεψω και θα κανω το aquascape και θα το παρουσιασω κανονικα. Αυτα για την ωρααααα.....
Λιγα λογια για το νερο. Η οσμωση μου δινει
gh 0 kh 0 ph 7
της βρυσης εχει
gh 15 kh 15 ph 7,5 no3 >40.
Θα βαζω seachem equilibrium στην αλλαγη νερου (100% οσμωση), που ανεβαζει μονο την gh.
Τελικα το υποστρωμα μου ειναι ασβεστολιθικο, χωρις να εχει τιποτα αλλο μεσα, παρα νερο οσμωσης και τον βασαλτη, και μετρησα gh 0 kh 4. Οποτε μαλλον αν δεν μου διαφευγει κατι, ειμαι εξαιρεση στον κανονα, γιατι με βολευει παρα πολυ. Μουχει ερθει τελεια καθοτι εχω εναν τροπο να ανεβαινει η kh και με προσθετο το equilibrium και η gh.
Επιπροσθετως τωρα στο γεμισμα εβαλα 50 λιτρα (12,5%) νερο βρυσης, το οποιο με υπολογισμους μου ηθελα να μου δωσει παραμετρους νερου gh 4 kh 7 no3 5, τα οποια και επιβεβαιωσα με τεστ με μεγαλη μου χαρα που επεσα μεσα. Ετσι με τοποθετηση τυρφης στο φιλτρο εχω το "φρενο" των σκληροτητων για να γινει ομαλα η αρχικη μειωση του ph για να μην πιεστουν τα ψαρια, η βιολογια μου, και τα φυτα μου. Να και μια φωτο.

Και μια ερωτηση, μετεφερα το 2028 που ηταν στρωμενο, απτη λεκανη στο κυριο ενυδρειο, δεν "μπολιασα" το JBL που ετρεχε ηδη στο μεγαλο, δεν υπαρχει θεμα ετσι? Εχει μεσα σιποραξ, ενα καλτσακι ανθρακα(θα βγει) και ενα καλτσακι τυρφη. Πρωτον εχω δυο ψαρια μεσα μονο, υπαρχει περιπτωση να μετρησω αμμωνια ας πουμε? Δεν νομιζω μιας και υπαρχει το αλλο που ειναι στρωμενο και θα τη μετατρεψει σωστα? Και με τον καιρο θα στρωθει και αυτο, αναποφευκτα.

ΥΓ το σφουγγαρι ειναι "φυτεμενο" με κλαδεματα, τα ειχα στην λεκανη με το ενα ψαρι και τα μετεφερα οπως ειναι, ειπαμε...ημουν νεκρος απο κουραση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries