Θέμα: CO2 SYSTEM
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 23-10-12, 22:20
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη.
  1. Η διάχυση να γίνεται με τη βοήθεια ενός εσωτερικού μικρού (όσο πιο μικρού μπορείς να βρεις) φίλτρου.
  2. Βαλβίδα ανεπίστροφη χρειάζεται για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
  3. Μετρητής φυσαλίδων χρειάζεται για να μπορείς να ρυθμίσεις την παροχή ειδικά αν η διάχυση γίνεται με εσωτερικό φίλτρο όπου δεν θα μπορείς να δεις πουθενά πόσο ρίχνεις μέσα.
Τέλος με τη σειρά μου θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν το έχω καταλάβει καλά. Η ειδική βαλβίδα που λες (αυτή που ρυθμίζεις την ποσότητα του CO2) που ακριβώς είναι στο δικό σου σύστημα;
-------------------------
Μια διευκρίνιση για το εσωτερικό φίλτρο. Να κοιτάξεις το φίλτρο να το βάλεις όσο πιο χαμηλά γίνεται. Όσο πιο χαμηλά γίνεται η διάχυση (οι φυσαλίδες να έχουν περισσότερο δρόμο μέχρι την επιφάνεια) τόσο καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση η διάχυση με το εσωτερικό φίλτρο να αγγίζει το απόλυτο. Σε αυτή την περίπτωση οι φυσαλίδες που θα βλέπεις θα είναι ελάχιστες και πάρα μα πάρα πολύ μικρές (ίσα που θα τις βλέπεις - θα αναρωτιέσαι μάλιστα αν είναι φυσαλίδες ή πολύ μικρά σκουπιδάκια).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 23-10-12 στις 22:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01411 seconds with 10 queries