Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 22-10-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αν το υπόστρωμα σου είναι αβεστολιθικό, τότε ναι μπορείς να το αφήσεις... Δεν είναι το ιδανικό, αλλα θα είσαι εντάξι..

Το εξωτερικό βάλτου μόνο λίγο άνθρακα και αντιφώσφορο τα οποία θα αλλαζεις μηνιαία..

Ο κυκλοφορητής σου ποιος είναι, και πόσα λίτρα γυρνάει??

Τα λίτρα σου είναι ότι πρέπει για μινι ριφ, ενω αντίθετα είσαι αρκετά περιορισμένος στα είδη και στον αριθμό των ψαριών που μπορείς να βάλεις αν το κανεις φισ ονλι..
Αλλα ξεκίνα χαλαρά μόνο με ψάρια, και στο μέλλον βλέπεις
Καλό είναι, παρ όλο που δεν είναι απαραίτητο, να βάλεις λεντ περίπου 10000-12000Κ αν βρείς.. θα βοηθήσουν και την κοραλίνη..
Προσωπική μου άποψη είναι να το αφήσεις με την λάμπα του γλυκού, και όταν είναι να το αλλάξεις να πας σε έναν σωστό φωτισμό, ουτως ώστε να μπορείς να πετάξεις και κανένα κοραλάκι στο μέλλον.. Να μην αντικαταστήσεις την λάμπα σου δηλαδή με μια που πάλι δεν θα κάνει δουλειά..

Βράχο με 5 κιλά είσαι οκ..

Αν βάλεις ζωντανό βράχο, ή τουλάχιστον το μισό ζωντανό, δέν χρειάζεται ούτε να περιμένεις 2 μήνες, αλλα ούτε και κύκλο αζώτου..
Ίσα ίσα τον βράχο θα πρέπει να τον ταίζεις μέχρι να βάλεις ψάρι..

Τις ανεμώνες άστες για πιο μετα, κανένα 6μηνο σίγουρα.. επίσης δεν είμαι και σίγουρος, αλλα έχω την εντύπωση πως οι τροπικές ανεμώνες έχουν και απαιτήσεις σε φως.. ψάξτο λίγο..

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και στα αλάτια
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01488 seconds with 11 queries