Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 21-10-12, 11:29
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

υπομονη... ετσι ημουνα με το μικρο που ειχε τιγκαρει τριχοειδη bga και μια αλλη (δεν εκανα μετρισεις βεβαια).. μεχρι που το ξεστησα τα περασα ολα χλωρινη και τα εβαλα στο μεγαλο και ηρεμισε το συστημα.. σε 25 λιτρα το restart ειναι ευκολο στα 90 οχι..

καθε ποτε κλαδευεις?

κινηση α:
ψεκασμος τοπικα με κλειστα φιλτρα οξυζενε σε ολες τις προβληματικες περιοχες..
κινηση β:
ιδιος ψεκασμος με εξελ σε δοσολογια 2-3 φορες πανω (φριντισε να βγαλεις οτι ασπονδυλο εχεις μεσα-οι λαθρεπιβατες δεν θα εχουν προβλημα εμενα μου αντεξανε 4ραπλη δοση αλλα κρυφτηκαν στο υποστρωμα)
κινηση γ:καθαρισμος αφου παιθανουν οι αλγεις και οτι φυτο δεν καθαριζεται μπανακι σε χλωρινη

ουσιαστικα ενα μερικο restart

μετα απο οοολα αυτα ξεκινας ΕΙ μαζι με εξελ για προλιψη και μετα απο 2-3 εβδομαδες αμα εχεις καλητερη αναπτυξη απο τωρα κοβεις σιγα σιγα το εξελ και με τις μετρισεις που κανεις βρισκεις τισ καταναλωσεις σου και προσαρμοζεις τις δοσεις σου..

σε ενα φυτεμενο συστημα τα θρεπτικα δεν πρεπει να μηδενιζουν τελειως απο μερα σε μερα, παρα να υπαρχει μια μικρη περισσια ωστε τα φυτα να μην ριχνουν το μεταβολισμο τους και επωφελουνται οι αλγεις

ορισμενα ειδη ευδοκιμουν σε καποιες συγκεντρωσεις θρεπτικων πχ το φυτο ταδε θελει νιτρικα 20.. αν τα νιτρικα σου μεσα στην ημερα πεσουν αρκετα κατω απο 20 το φυτο αρχιζει και ριχνει το μεταβολισμο του ωστε να ανταποκριθει στο περιβαλον του..

ps:αμα ειμαι καπου λαθος παρακαλω διορθωστε με γαι να διορθωσω και το setup μου
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,24948 seconds with 10 queries