Θέμα: Αρχάρια!!!!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 17-10-12, 10:02
Eveline S. Ο χρήστης Eveline S. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: χανια κρητης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον μονομαχο χρειαζεσαι 50 λιτρα ενυδρειο.
Απ, οτι βλεπω εχεις ενυδρειο 60 λιτρα αρα πιστευω οτι εχεις μια πρωτη ιδεα περι ενυδρειων.
Ο μονομαχος εκτος απο ενυδρειο θελει μαλακο και οξινο νερο.
βρες ενα ενυδρειο παρε βιολογια (μπολι) απο το φιλτρο του αλλου ενυδρειου,κανε μετρησεις στο νερο της βρυσης γιατι πιθανοτατα θα χρειαστει να κατεβαζεις το ph με τυρφη (ποτε με ζουμια του εμποριου).
μεχρι να γινουν αυτα βασικο ειναι να κανεις συχνες αλλαγες νερου στο ζωντανο παντα με αντιχλωριο.
Υπομονη ολοι την εχουμε πατησει καποια στιγμη .
Καλημερα!Ευχαριστω πολυ για τις πρωτες πληροφοριες(γιατι σιγουρα,ορεξη να υπαρχει,θα χρειαστω κι αλλες...)Αρχικα να διευκρινισω οτι δεν εχω ενυδρειο ακομα και μαλιστα ειμαι στο ψαξιμο...Για το νερακι που ανεφερες με τις αλλαγες ειναι μια πρωτη απορια.Ποσο συχνα πρεπει να αλλαζεται το νερο μεχρι να βαλω το ψαρακι σε ενυδρειο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ήρθες δεν ξέρω αν σκέφτεσαι να αγοράσεις καινούργιο ενυδρείο και ποσο θα το βρείς εδώ στα χανιά , οι τζαμάδες πάντως κολλάνε
σχεδόν όλοι ενυδρεία για κατασκευή DIY .

Καλως σας βρηκα.Κατ αρχας να ρωτησω αν το λινκ που εχεις βαλει ειναι δικο σου ενυδρειο με θαλασσινο???
Αν ναι,ειναι πολυ εντυπωσιακο με το χταποδι!
Κατα δευτερον να σου πω οτι ξεκινησα με το σκεπτικο να φτιαξουμε το ενυδρειο μαζι με τον πατερα μου ο οποιος ασχολουταν στο παρελθον και εχει ξαναφτιαξει μονος του αλλα καταληξαμε στο συμπερασμα οτι ισως μασ κοστισει λιγο παραπανω απο οτι θα κοστιζε ενα μεταχειρησμενο και σε ευκαιρια ισως.
Εχω ηδη δει για ενα 60 λιτρων σε καλή τιμουλα.
Ο ιδιος πουλαει κι ενα 98 λιτρων αλλα το θεωρω υπερβολη ισως για ενα μονομαχο μονο???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eveline S. : 17-10-12 στις 10:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries