Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 17-10-12, 05:57
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunsity Εμφάνιση μηνυμάτων
.Όπως ανέφερα πιο πάνω θελω να προσφερω τις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια και αν δεν τα καταφέρω θα παω σε αλλο ειδος (δεν υπάρχει περίπτωση να δοκιμάσω καν να τα βάλω μεσα αν δεν εχω τις συνθήκες που χρειάζοντε οχι απλα για να επιβιώσουν αλλα τις ιδανικές).
cogarg πολυ καλές οι διαστάσεις που μου προτείνεις και το μικρότερο ύψος εκτος απο πιο λεπτο τζαμι θέλει και λιγοτερο φώς για τα φυτα (σε σχεση με ενα πιο ψηλό αν δεν κανω λάθος). Το internal sump παρα πολυ καλη ιδεα ειναι πιο ευκολο να κατασκευαστει και πιο οικονομικο (μικροτερη αντλια) και διχως τον κίνδυνο να πλημμυρίσει το σπιτι αλλα και να αδειάσει ολο το ενυδρείο.Απο τα 120cm θα ''φάει'' 15-20cm αρα μια χαρα ειναι πιστεύω ο χώρος που θα απομείνει.Και στο site καπου εχω δει αν θυμάμαι καλα τετοια φίλτρα.....
οι ιδανικές συνθήκες θέλουν περισσότερα λίτρα και όπως σου αναφέρει και ο γιώργος όσμωση για να το πετύχεις στην συγκεκριμένη περίπτωση , σε περίπτωση που κανεις αλλαγή και σε συνδυασμό βρύσης θέλει και βαρέλι για προετοιμασία το ίδιο ισχύει και με τι η τύρφη σε ότι αφορά το ιδανικά που αναφέρεις , καλώς ο ενθουσιασμός αλλα στα 100 λίτρα λίγο δύσκολο να έχεις σταθερές συνθήκες χωρίς την ανάλογη εμπειρία , τώρα για το 5ari τζαμι αν είναι να περνάς μπροστά από το ενυδρείο και να τρέμει το φυλλοκάρδι σου μπας και το ακουμπήσεις με τίποτα και σπάσει νομίζω δεν αξίζει για τα 10- 20 euro που θα δόσεις να πας σε 8 αρι , για το ύψος που λες θα περιορίσεις τα έξοδα του φωτισμού ? για τα φυτά ? θα σε περιορίσει στην επιλογή τον φυτών μιας και τα περισσότερα ξεφεύγουν από αυτό το ύψος . Θέλει διάβασμα το θέμα όπως και ενθουσιασμό βέβαια για τις ιδανικές συνθήκες αν και νομίζω οι μόνοι που το καταφέρουν αυτό είναι αυτοί που ασχολούνται με reef και δύσκολα κοράλλια και για το γλυκό νερό αυτοί που κατανοούν το πως θα μπορούσες να κρατήσεις ένα δύσκολο κοράλλι
P.s είναι από τα ποιο ακριβά hobby το ενυδρείο και με 200 euro είναι λίγο άκυρο να μιλάμε για ιδανικές συνθήκες εκτος αν πάμε στο ιδανικό άγνωστο δηλαδή χωρίς μετρήσεις νερού προετοιμασία e.t.c
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01573 seconds with 11 queries