Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 03-10-12, 01:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα το ΚΗ δε νομιζω να επηρρεαζει τιποτα στα φυτα, το gh ομως μαλλον ναι.


σε αυτη την περιπτωση λιγη τροφη νομιζω θα ηταν καλυτερο ταισμα, αλλα και αμμωνια εχω δει οτι καλο τους κανει



Αν τα ψαρια τα παρεις απο πετ σοπ ετσι κι αλλιως σε νερο βρυσης ειναι οποτε ξεκινας ετσι και ριχνεις πολυ αργα (κατω απο μια μοναδα τη βδομαδα για να συνηθισει και η βιολογια).
Αν τα παρεις απο συγχομπυσα που τα κραταει σε χαμηλες παραμετρους καλο θα ειναι να εισαι κι εσυ προετοιμασμενος


οταν παμε για χοντρες μεταβολες η καλυτερη λυση ειναι να γινεουν σε καραντινα
Προσαρμογες με διαφορα 2 ph δεν ειναι φυσιολογικες (και δεν αποκλειεται να ειναι και αμεσα θανατηφορες)



ναι αυτο εγω το ειπα απο ενα συμβαν που ειδα και το διασταυρωσα με το συμβαν του φιλου με τα σκαλαρια που βλεπω γραφει ακριβως αυτο που μου ειχε τυχει.
Αν πας αργα δεν εχεις καθολου προβλημα, δενυπαρχει καποιο νουμερο που κοβονται ολα μαχαιρι.
Το θεμα ειναι μην κανεις καμια μεγαλη μεταβολη (πχ μην παρεις το δεδομενο 0.2 τη μερα και κατεβαζεις καθε μερα 0.2 επι δεκα μερες σερι)
Αν πχ θες να κατεβασεις δυο μοναδες θα ριξεις πχ μια μερα μεχρι 0.2, μετα απο καμια δυο μερες παλι 0.2 μετα περιμενε τρεις τεσσερις μερες και ξαναριξε λιγο κτλ κτλ, και δε θα αντιμετωπισεις προβληματα



ηδη αυτη εχεις ξεκινησει και κανεις
Οκ. Χιλια ευχαριστω. Οποτε οσον αφορα τα φυτα θα τα βαλω στο 60αρι με λιγη αμμο να μπορω να τα ψευτοφυτευσω οσα ειναι να φυτευτουν και καποιες πετρες για να δεσω οσα ειναι να δεθουν.
Οσον αφορα την σταδιακη μειωση, πιστευω οτι αν παρουμε ως δεδομενο ενα ph 8 στη βρυση και ενα 6,5 που θελω περιπου, αν βαλω τυρφη μεσα στο φιλτρο(ποσο να παρει, 2 καλτσακια κανα 300γρ?), η μειωση θα γινει πολυ πιο αργα αποτι σε μια βδομαδα. Και αν (παραδειγμα) οταν ερθει η ωρα της πρωτης αλλαγης 30%, μια βδομαδα αφοτου μπουν τα ψαρια, το ενυδρειο εχει πεσει στο 7,5, και εγω ετοιμασω νερο με τυρφη στο 7ph, θα το ριξει πολυ ομαλα (μιας και ειναι 30% η αλλαγη). Πιστευω ετσι θαναι καλη η αρχη των ψαριων.
Σε ευχαριστω για την ενθαρυνση και τη βοηθεια σου Νικο!!
YΓ τα ψαρια εκτος απο ενα ancistrus dolichopterus θα τα παρω απο πετσοπ ναι. Εκτος αν προκυψει καποιος συγχομπιστας να μου δωσει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01588 seconds with 10 queries