Θέμα: υποστρωμα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 27-09-12, 13:13
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαλικι ή αμμο...


Τα "ενεργα υποστρωματα" ειναι μονο προβλημα και τελικα δεν τα χρησιμοποιει κανεις οπως φαινεται (εκτος απο τους αρχαριους που τους τα πασαρουν τα μαγαζια) εκτος την περιπτωση καποιων ειδικων κεραμικων υποστρωματων που αντικαθιστουν το χαλικι οπως το seachem flurite, το οποιο το εχουν βρει καλο οι extreme μποσταναδες.

Γενικα ακομα κι αν βαλεις το λεγομενο "ενεργο υποστρωμα" εκτος οτι θα γεμισεις φωσφωρικα, εκτος οτι παιζει να γεμισεις αλγες, σε ενα χρονο που θα παψει να ειναι ενεργο τι θα το κανεις?

Σε περιπτωση ευκολων φυτων απλα δε θες τιποτα.
Σε περιπτωση μετριας δυσκολιας ενα υγρο λιπασμα γενικης χρησης ή καμια ταμπλετα βυθου ειναι οκ
Σε περιπτωση υψηλης δυσκολιας τα υγρα λιπασματα ειναι μονοδρονος, και το μονο τελικα αποδεκτο υποστρωμα ειναι το flurite (ισως εχουν κι αλλες μαρκες αναλογο) το οποιο ειναι κεραμικο υλικο που κατακρατα τα λιπασματα που ριχνεις κι οχι λιπασμα το ιδιο

Νικο μην εισαι απολυτος σε αυτα που λες για τα υποστρωματα.Καταρχην δεν ειναι καθολου προβλημα και επισης τα χρησιμοποιουν αρκετοι(εγω ξερω αρκετους).Το flourite ισως να ειναι και καλο(δεν το εχω δοκιμασει,αλλωστε δεν αρεσει σε ολους η οψη του χαλικιου),ομως δεν ειναι το μοναδικο υποστρωμα.Μιλας για φωσφορικα.Σε πληροφορω πως στο δικο μου ενυδρειο ριχνω φωσφορικο καλιο 2 φορες την εβδομαδα(που ειναι τα φωσφορικα.Αναρωτιεσαι τι θα κανεις το υποστρωμα μετα απο ενα χρονο που θα εχει χασει τις ιδιοτητες του.Φιλε μου σε ενα χρονο το ενυδρειο θα εχει γινει ζουγκλα και δεν θα εχει αναγκη το υποστρωμα(αλλωστε και υποστρωμα να εχουμε,λιπαινουμε τα στοιχεια που δεν δινει το υποστρωμα).Το υποστρωμα το βαζουμε για να παρουν τα φυτα αμεσα τα πανω τους,σε συνδυασμο με λιπανση,φωτισμο,co2.Φυσικα αναφερομαι σε ενυδρεια φουλ φυτεμενα και οχι σε ενυδρεια με μια ανουμπια,εναν εχινοδορο και μια βαλισνερια.Αν βαλεις υποστρωμα και 5 ευκολα φυτα χωρις τιποτα αλλο,η αλγη ειναι δεδομενη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01577 seconds with 10 queries