Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 25-09-12, 23:28
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Καταρχήν κανείς δεν με έβαλε σε κανένα τρυπάκι , το γουστάρω με τα χίλια και το ξεκίνησα μετά από πολύ μελέτη και ψάξιμο το οποίο κάνω ακόμα.Το ενυδρείο έχει γίνει πάρα πολύ στιβαρό και υπάρχουν συνέχεια περιθώρια βελτίωσης , ανάλογα με τα λίτρα , το χώρο που θα μπει , τη διακόσμηση αλλά και τα ψάρια που θα φιλοξενήσει.
Η κατασκευή έγινε με κόντρα πλακέ θαλάσσης 20άρι , ποιότητας Μουρίκη , το δέσιμο με βίδες ανά 5-6 εκατοστά και ξυλόκολλα , η μόνωση με εποξειδική βαφή 2 συστατικών πιστοποιημένη για αντοχή σε μεγάλες αυξομειώσεις θερμοκρασίας και για πόσιμο νερό και υδρόβιους οργανισμούς.Το τζάμι κολλήθηκε με ενυδρειακή σιλικόνη πάνω στη μόνωση όπου κολλάει 100% .Το sump έγινε με ρετάλια από το κόντρα πλακέ που περίσσεψαν , στο επόμενο θα βάλω και μπροστινό τζάμι για να υπάρχει ορατότητα μέσα.
Δεν ξέρω αν ο kwstas_original έχει μετοχές , του οφείλω όμως ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθειά του αλλά και τις συμβουλές των παιδιών στο forum του.
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε στο θέμα εδώ http://www.monsterfish-greekfans.net/t2089-topic
Το κόστος ανέρχεται περίπου στα 950 ευρώ , αλλά σίγουρα μπορεί να πέσει αισθητά , ανάλογα τι θέλει ο καθένας.
Σας δίνω αυτές τις πληροφορίες για να βοηθήσω όποιον θέλει να το ξεκινήσει όπως βοηθήθηκα και εγώ αλλά και να καταλάβουν οι υπόλοιποι περί τίνος πρόκειται.
Από εκεί και πέρα , όπως προανέφερα από εδώ και πέρα θα κάνω τέτοιες κατασκευές και είμαι στη διάθεσή σας για την υλοποίησή τους.
Η κατασκευή πάντως δεν είναι καθόλου απλή , θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και έχει πολλές παραμέτρους να ληφθούν υπόψιν , οπότε το νου σας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01390 seconds with 11 queries