Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-09-12, 14:27
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΟΣΜΩΣΗΣ Ή ΦΙΛΤΡΟΥ

Καλησπερα,
Μετα απο μια συζητηση που ειχαμε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64018 σχετικα με ασταθεια των τιμων στο ενυδρειο αλλα και με ανιχνευση αμμωνιας στο νερο της βρυσης,κατεληξα να προχωρησω σε αγορα ειτε οικιακης οσμωσης ειτε φιλτρου για ποσιμο και επιπλεον ενυδρειακη οσμωση..εχω μιλησει ηδη με την εταιρεια (πολυ εξυπηρετικοι) αλλα εχω κολλησει στα εξης:
1)Η οικιακη οσμωση βγαζει πολλα λιτρα ακαθαρτου νερου και δυστυχως στην περιοχη δεν υπαρχει αποχευτευση,λυνεται αυτο με επιλογη μεμβρανης μεγαλυτερης αποδοσης;;επισης,το τελευταιο σταδιο εμπλουτισμου ειναι ασφαλες;
2)Στην περιπτωση που αγορασω φιλτρο (για κατω απ τον παγκο) θα αφαιρεθει η αμμωνια που εχει βρεθει στο νερο του δικτυου ή ειναι μονοδρομος η οσμωση;(στην περιπτωση αγορας φιλτρου για το ποσιμο θα αγορασω μια μικρη ενυδρειακη οσμωση για τα ενυδρεια).

Να διευκρινησω πως εχω 2 ενυδρεια (120 & 60 λιτρα) αρα οι αλλαγες μου δεν ειναι μεγαλες σε ογκο νερου.
Στο ενα ενυδρειο εχω χρυσοψαρα και στο δευτερο ευελπιστω να βαλω pearl danio..αν τα βρω ποτε..αρα θελω οπωσδηποτε μειωση του ph.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ..και δεν ξερω αν εκανα καλα που δημιουργησα νεο θεμα..η αγορα πρεπει να γινει αμεσα..εχουν ηδη χαθει ψαρια..(εμεις για την ωρα ειμαστε με εμφιαλωμενο)..

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries