Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 19-09-12, 11:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν κάνεις μια μικρή έρευνα θα δεις ότι και τα cory είναι από τον Αμαζόνιο, ενώ τα guppy από την Κεντρική Αμερική. Στον Αμαζόνιο έχουμε από χαμηλές έως μηδενικές σκληρότητες και στην Κεντρική Αμερική μπορεί να φτάνουν τόσο ψηλά όσο και στις λίμνες της Αφρικής. Καταλαβαίνεις ότι ναι μεν μπορεί να τα βλέπεις να ζουν κανονικά, αλλά το εάν κάποια στιγμή θα σου εμφανίσουν πρόβλημα εξαιτίας των λάθος συνθηκών δεν μπορείς να το δεις ή τουλάχιστον δεν μπορούν να το δουν όλοι! Αν συνυπολογίσεις και το ότι στα guppy μπορεί να κάνει καλό η προσθήκη μικρής ποσότητας αλατιού ή και μεγαλύτερης για κάποιες θεραπείες ενώ τα cory δεν είναι ανεκτικά... καταλαβαίνεις! Γενικά η προσέγγισή μας είναι να βάζουμε το κάθε είδος στο νερό του για όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή και για να βλέπουμε κι εμείς φυσικά τα σωστά χρώματα και συμπεριφορές! Άμα βάζουμε μέσα ό,τι να 'ναι δε μιλάμε για ενυδρειοφιλία (με ό,τι αυτή συμπεριλαμβάνει), αλλά για ένα δοχείο με νερό και ψάρια! Πιστεύω με καταλαβαίνεις!

Από εκεί και πέρα για συγκάτοικους σε ζωοτόκα εγώ προτιμώ ζωοτόκα! Για σένα πιστεύω ότι θα ταίριαζαν τα platy (ένα χαρεμάκι 1-3). Όμως πρότασή μου σχεδόν πάντα είναι να κρατήσεις ένα είδος (προσωπικά η φυσική ομορφιά και η κίνηση των guppy μου είναι υπέρ-αρκετή!), ώστε να έχεις και περιθώριο στις γέννες και να μην μπλέκονται πολύ όταν θα γεννήσουν και τα δύο είδη. Μπορεί τώρα να μην το καταλαβαίνεις αυτό απόλυτα, επειδή δεν είδες ποτέ το ενυδρείο σου να γεμίζει από αναπαραγωγές, όμως θεωρώ ότι τώρα που θα βελτιώσεις τις συνθήκες θα το δεις έμπρακτα! Παρά την προσωπική μου προτίμηση όμως το να βάλεις platy είναι μια χαρά επιλογή.

Ακόμα μπορείς να βάλεις και 1-2 apple snails.

Δες και αυτό ενημερωτικά.

edit: Για να τονίσω αυτό που λέει το Puma από πάνω εννοείται οι προσθήκες γίνονται όταν το σύστημα έρθει στα ίσια του!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01657 seconds with 11 queries