Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 19-09-12, 00:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinTin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ!
Έχω θερμοστάτη, αλλά όχι το καλοκαίρι. Τον βάζω τον χειμώνα.
Επίσης, θα αλλάζω νερό συχνότερα.
οπως σου ειπε ο platy,το 1/3 των λιτρων σου,μια φορα την εβδομαδα.νερο αποχλωριωμενο,στην ιδια θερμοκρασια με αυτο που εχεις στο ενυδρειο,και η εισαγωγη του να γινεται αργα.μπορεις να χρησιμοποιησεις σωληνακι αεραντλιας γιαυτη τη δουλεια.να κανει δηλαδη ενα μισαωρο να μπει ολο το νερο.

Απορίες:
1)Το νερό που έχω τώρα (με τις παραπάνω μετρήσεις δηλαδή) θα σκοτώσει τα νέον τέτρα και τα κόρυ; Ή τα γκάππυ; Γενικά, ποιο είδος από τα παραπάνω αντέχει αυτό το νερό; (Αύριο θα μετρήσω νιτρικά). Όλοι οι ενυδρειάδες που ρώτησα πάντως, είπαν ότι αυτά τα είδη κάνουν μαζί (για άλλα πχ που είχα ρωτήσει είπαν όχι).
βασικα με το νερο που εχεις τωρα,δεν αντεχει κανενα ειδος,αφου εχεις αμμωνιαενταξει δεν εχεις πολυ,αλλα πρεπει να ειναι μηδεν. τα νιτρικα σου δεν τα ξερω,οποτε δεν μπορω να σου πω αν χρειαζεται αλλαγη και τωρα που σου γραφω.οταν διορθωθει το θεμα με την αμμωνια,στο νερο σου μπορεις να κρατησεις τα guppy ανετα.τα κορυ και τα νεον θελουνε πιο μαλακο και οξινο νερο.δεν θα σου πεθανουνε αυριο,αλλα λαθος νερο οδηγει σε στρες που οδηγει σε ασθενειες που οδηγει σε θανατους και παει λεγοντας... οτι σου λενε στα πετσοπ,απλα αγνοησε τα.πες οτι δεν τα ακουσες ενα πραμα


2)Θα βγάλω τα μωρά από τη γεννήστρα και θα βάλω κι άλλο φυτό, αλλά δε γίνεται λίγες μέρες αργότερα ώστε να μεγαλώσουν και να μην έχω απώλειες από τα μεγάλα που τα κυνηγάνε; Πόσο θα "αντέξουν" εκεί;
το κερατοφυλλο θα προσφερει ασφαλεια και κρυψωνες για τα μωρα.επισης θα βοηθησει να μειωθουνε τα νιτρικα(αναλογα ποσα εχεις γιατι δεν ξερουμε ακομα)και τα μειωμενα νιτρικα επισης θα βοηθησουν τα μικρα που ειναι πολυ πιο ευαισθητα αποτι τα ενηλικα ψαρια.γιαυτο βαλε αρκετο.οχι δυο κλαδακια.ετσι θα γλυτωσεις και απτα προβληματα τις γεννηστρας και τα μικρα θα επιβιωσουν.(οχι ολα ισως),αλλα στην τελικη θα επιβιωσουν αυτα που πρεπει.αυτα ολα αν δεν πανε απτην αμμωνια που υπαρχει ηδη μεσα...

3)Το ενυδρείο με τα διακοσμητικά του μου το χάρισαν, και το είχαν πολλά χρόνια με αυτά μέσα χωρίς να πάθουν κάτι τα ψάρια. Σε τι πειράζουν τα διακοσμητικά και τα πλαστικά; Δεν το γνωρίζω και με ενδιαφέρει να μάθω. Το ίδιο έχω απορία και για την ατλαντίδα. Κάνει κακό στο νερό;
τα πλαστικα γενικως,και ειδικα τα αμφιβολου προελευσεως και ποιοτητας ειναι επικινδυνα.αλλα ακομη και αν τα συγκεκριμενα δεν ειναι,παλι δεν προσφερουν κατι στα ψαρια οποτε ειναι αχρηστα.και οχι μονο δεν προσφερουν αλλα μπορει να προκαλουνε και στρες.τωρα αν θες να τα βλεπεις,βγαλτα και βαλτα σε ενα ραφι και δεστα εκει

4)Κάθε πότε να αλλάζω νερό, και πόσο; Κάθε 2 βδομάδες το μισό είναι καλά;
απαντηθηκε
μολις φτιαξεις σωστο περιβαλον για τα ψαρια σου,θα δεις ποσο πιο ομορφο θα ειναι το ενυδρειο σου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01901 seconds with 11 queries