Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 18-09-12, 16:23
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας! Είπαμε να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας
Πριν από 10 μέρες, έχοντας απομείνει με 2 νανάκια γκάππυ (μέγεθος εφήβου το ένα, μωρού το άλλο εδώ και 1 χρόνο) κάναμε μια καλή αλλαγή νερού (χωρίς να έχουν γίνει μετρήσεις του παλιού δυστυχώς), το αφήσαμε λίγες μέρες, και έπειτα πήραμε 4 γκάππυ για παρέα στο εναπομείναν νανάκι, και 3 cory albino. Όλα τα ψαράκια επιβιωσαν με τη "μετακόμιση", και έτσι μετά από 4-5 μέρες βάλαμε ακόμη 4 tetra neon. Συνολικά 12 ψαράκια. Οι 2 γκαππίνες από τις 3 ήταν έγκυες, και έτσι στις 11/9 είχαμε μια γέννα και σήμερα 18/9 τη δεύτερη.
Α, βάλαμε και κερατόφυλλο μιας και διάβασα εδώ ότι είναι από τα πιο εύκολα φυτά και κάνουν και για κρυψώνα των μωρών.
Στην πρώτη γέννα που δεν είχαμε το κερατόφυλλο, από τη γέννα σώθηκαν 10 μικρά (μερικά τα έτρωγε η άλλη γκαππίνα τη στιγμή που βγαίνανε από την κοιλιά, ήμουν μπροστά και είδα όλη τη φάση!). Τα ψάρεψα με το δίχτυ και τα έβαλα σε γεννήστρα, όπου τους έβαλα και λίγο από το φυτό. Σήμερα ψάρεψα και τα νέα μωρά (περίπου 20) και τα έβαλα και αυτά στη γεννήστρα. Τα ταϊζω με την ειδική τροφή 3-4 φορές τη μέρα από λίγο.

Παραπάνω βλέπετε τις μετρήσεις που μόλις κάναμε. Πείτε μου σας παρακαλώ, επειδή οι γνώμες διίστανται, τι να κάνω με τα μωρά;; Επειδή είναι τα πρώτα μου, ήθελα να επιβιώσουν αρκετά (και μετά θα χαρίσω τα περισότερα) οπότε τα έβαλα στη γεννήστρα παρότι διάβασα πολλά αρνητικά σχόλια. Δε θέλω όμως να τα κρατήσω υπερβολικά εκεί μέσα. Πότε θα έχουν κατάλληλο μήκος για να τα βγάλω χωρίς να φαγωθούν από τα άλλα;; Σε πόσες μέρες;

Τα νέον και τα κόρυ είναι πολύ ήσυχα, ούτε που ασχολούνται. Τα γκάππυ κυνηγούσαν πολύ τα μικρά, αλλιώς θα τα άφηνα έξω. Τι λέτε;
Είναι εντάξει γενικώς το ενυδρείο; Πότε θα θεωρείται υπερφορτωμένο, ώστε να το προσέξω; Είναι οκ τα τρία αυτά κοπαδάκια, από πλευράς ειδών και αριθμού των μελών; Ευχαριστώ!

(Υγ. πώς θα ανεβάσω φωτό να το δέιτε;!)
-------------------------
Αν μπορείς εξήγησέ μου τι εννοείς για το καθένα από αυτά που χρωμάτισες! Ευχαριστώ
-------------------------









Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinTin : 18-09-12 στις 16:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries