Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 14-09-12, 20:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

παω λοιπον και βλεπω το ενυδρειο, ωραιο λεω ειναι, φυσικα δεν ξερω αν πρεπει κατι να προσεξω, μην εχοντας καμια εμπειρια στο θεμα, το παρω σπιτι το γεμισω νερο και αρχιζει να χανει. Τι κανω τοτε; (δεν μιλω για την συγκεκριμενη αγγελια, γενικα το λεω)
Εχεις ενα δικιο αλλα το ιδιο σχεδον ισχυει και με τα καινουρια, με μεγαλυτερες πιθανοτητες φυσικα να βρεις ακρη (ευτυχως εισαι Αθηνα γιατι ο αλλος που ηταν Λαρισα τα τριπλασια ηθελε να το στειλει πισω και να φερει αλλο, παρα να το επισκευασει εκει ενας τζαμας τσονταροντας λιγη σιλικονη)
Οταν παιρνουμε μεταχειρισμενο ενυδρειο το συζηταμε και αυτο το ενδεχοομενο και συμφωνουμε για τετοια περιπτωση, και το καλυτερο ειναι να το κοιταμε γεματο αφου αν εχει μεινει αδειο πολυ καιρο μπορει να εχουν χαλασει οι σιλικονες αν δεν ηταν καλης ποιοτητας.

1) Oταν λεω 'απλο' εννοω οσο πιο ΄μικρο΄ γινεται, ειδες μια ψαρουκλα που εχει μεσα σε αυτο το ενυδρειο;
Τοσο μπορει να φτανει και το comet σε μηκος
(απλα εχει μεγαλυτερη ουρα)

3) για τις αλλαγες νερου, νομιζω οτι ισχυει ενα 30% περιπου. Δεν διαβασα ποτε αν αυτο το 30% αλλαζει απο ενυδρειο σε ενυδρειο. Τις αλλαγες δεν τις κανουμε και για να κρατησουμε χαμηλα τα νιτρικα;

Το 30% εινα γενικος κανονας για τη συνηθη ιχθυοφορτωση ενος ενυδρειου (συνηθως μετρια προς υψηλη).
Εμεις μιλαγαμε για ψαρια που θα εβαζες και στο 180λιτρο.
Αν το γεμισεις κι αυτο με ψαρια θα κανεις αναλογες αλλαγες.
Οχι μονο για τα νιτρικα.
Και για αλλους λογους και δεν θα τα καταλαβεις τωρα αν στα γραψω.

4)Η αποθηκευση νερου παλι ισως να ειναι προβλημα. Θερμοσιφωνα εχω ηλιακο, που τον χειμωνα το νερο ειναι παγος. Εκτος κι αν πρεπει να τον αναβω...

Και εγω ηλιακο (οταν βιαζομαι).
Εχω κι ενα βαρελι ομως, που το γεμιζω κρυο και το αφηνω λιγες ωρες σε θερμοκρασια χωρου και ερχεται ιδια με του ενυδρειου

Σαφως και δεν λεω οτι η αγγελια, μπορει πραγματικα να ειναι μια πολυ καλη περιπτωση. Για καποιον ομως που εχει μια σχετικη εμπειρια, οχι για μενα παντως. Και δεν νομιζω να παρει καποιος αυτο το ενυδρειο για να βαλει μεσα 2 χρυσοψαρα...
Σε ευχαριστω πολυ, ειδικα εσενα Σπυρο, εχεις ασχοληθει μαζι μου απο την αρχη με απειρα post, αλλα και αλλα παιδια που με εχουν βοηθησει πολυ ως τωρα.

Ημουν ετοιμος αυριο (απο τα ελαχιστα Σαββατα που εχω ελευθερα) να παω να κλεισω την αγορα, αλλα μαλλον θα το αφησω οριστικα.

Εχω αλλη 'λογικη' και 'σκεψη', πολυ πιθανον να ειναι λαθος, αλλα οταν περιμενω εκτος απο συμβουλες και καποια 'ενθαρρυνση' αλλα αντ αυτου εισπραττω αλλα πραγματα, σαν να ειμαι εγω ο 'φταιχτης' τοτε οσο να ναι, αποθαρρυνομαι....


Ειπαμε και ξαναγραψαμε πολλοι οτι τα 180 λιτρα (100 εκ μηκος) δεν ειναι τελεια αλλα ουτε και ασχημα.
Αν μπορεις να το ξεκινησεις ετσι, ξεκινα δεν χανεις τιποτα και φυσικα ουτε και το ψαρι (εκτος αν τους βρεις καμια λιμνη).
Στην πορεια βλεπεις.
Αν κουραστεις ή βλεπεις οτι δεν παει καλα το δινεις, αν σε φτιαχνει η φαση και διαθετεις τα οικονομικα βαζεις και μεγαλυτερο.
Ασε που αν ψαχτεις λιγο, θα σου κοστιζουν ολα πολυ πιο φτηνα. Οπως ειπα το πρωτο μου, σαβουρα 50 λιτρα, χωρις βαση, με εσωτερικο φιλτρο, μου κοστισε τα 3/5 του κοστους απο το δευτερο, 180 λιτρα (rio) με επιπλο και εξωτερικο φιλτρο eheim 2026.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02162 seconds with 11 queries