Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 04-09-12, 17:33
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

1)η αεραντλία ειναι καθαρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΌ θεμα το αν χρειάζεται ή οχι ενω ''τρεχει'' ενα ενυδρείο...στα φυτεμένα ενυδρεια ΔΕΝ τοποθετουμε αεραντλία ενω στα δισκοενυδρεία τοποθετούμε κ.ο.κ ....εγώ προσωπικά πλέον την έχω στο ντουλάπι και την χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ για εφεδρική ανατάραξη-καραντινα-νοσοκομείο-αρτέμια...
2)το ενυδρείο σου χρειάζεται σουλούπωμα...χρειάζεσαι ΚΙΑΛΛΕΣ πετρες,καλύτερα στημένες,ποιο ομοιόμορφες ως προς το στήσιμο και οχι τοσο ''αφύσικα'' στημένες....αν με ρωτούσες δε ,θα σου έλεγα οτι η χρήση φελιζόλ Ή eggcrate (μιας και ανέφερε ο φίλος παραπάνω) ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ....μη με ρωτήσεις γιατί το λέω αυτό..ψάξου και δές τι σου γράφουν οι υπόλοιποι...η εμμονή σου να λές δεν κάνω το ένα δεν κάνω το άλλο και να το παίζεις λίγο ιστορία δεν βοηθάει ουτε εσένα ουτε τα ψάρια σου...επίσης για μένα το να κάνεις αλλαγές στο στήσιμο την ώρα του ταίσματος ειναι ΜΕΓΑ ΣΦΆΛΜΑ...θα το κατάλαβες βέβαια κ απο τα νιτρικά...τα ψάρια σου δεν νιώθουν κια τόσο ανετα...απαξ και μπει νερό βουτάμε τα χέρια μέσα μονο αν υπάρχει ανάγκη...
3)οσο για τη σιλικόνη που σου είπαν τα παιδιά...εύχομαι μονο να μην πέσεις σε ψαρια μπουλντόζες ..γιατί τοτε μονο θα σκεφτείς αν επρεπε να ειχες στηρίξει καλύτερα τις πετρες σου...ολα αυτα που σου λέω κ λενε τα παιδιά δεν τα βγάζουμε απο το μυαλό μας..ειναι αποτελέσματα αλλων που δομούν τον ενυδρειακό κοσμο...οπως και να εχει..καλη συνεχεια
---------------------
φιλε genecr δεν θυμάμαι που θα βρείς αλλα νομίζω οτι υπάρχει ηδη καποιο ανοιγμένο θεμα εδω στο gab...απο όσο ξέρω χρησιμοποιείται σε sump θαλασσινών ενυδρείων οπότε ρώτα και τους θαλασσινους!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,15444 seconds with 11 queries