Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 04-02-05, 08:18
Konstantinos Ο χρήστης Konstantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Τα αρμόδια βακτηρίδια για τις φάσεις αποδόμησης των ρύπων(αμμωνία->νιτρώδη->νιτρικά), δεν αναπτύσσονται όλα με την ίδια ταχύτητα. Ιδιαίτερα, τα βακτηρίδια που μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη, χρειάζονται χρόνο. Μόνο όταν αρχίσουν να δημιουργούνται οι αποικίες των βακτηριδίων που θα μετατρέψουν τα νιτρώδη σε νιτρικά, τότε αρχίζει να είναι μετρήσιμη η ποσότητα των νιτρικών και μόνο τότε το ενυδρείο έχει μπει πλέον σε μια σταθερή κατάσταση που με λάθος χειρισμούς μπορεί εύκολα να ανατραπεί. Είναι σίγουρο ότι οι αλλαγές νερού και η απομάκρυνση αποικιών βακτηριδίων σε μορφή λάσπης δεν εξυπηρετούν τα ίδια τα βακτηρίδια. Οι αλλαγές νερού δεν δημιουργούν πρόβλημα όμως, αφού σκοπός μας είναι να αφήνουμε να αναπτύσσονται αποικίες βακτηριδίων εκεί που εμείς θέλουμε. Πρέπει όμως να αλλάζουμε μόνο το νερό και όχι να απομακρύνουμε την λάσπη που δημιουργούν τα βακτηρίδια, ειδικά μέσα στο φίλτρο. Αυτό μπορούμε να το καταλάβουμε αν σκεφτούμε ότι για να είναι ισορροπημένο ένα ενυδρείο, χρειάζεται μια Χ μάζα βακτηριδίων. Αυτή η μάζα αποτελείται από τα βακτηρίδια που είναι ελεύθερα μέσα στο νερό και αυτά που είναι στο φίλτρο και στην λάσπη που δημιουργείται. Όταν λοιπόν αφαιρείται ένα μέρος των ελεύθερων βακτηριδίων με την αλλαγή νερού, πρέπει τα σταθερά βακτηρίδια να γίνονται πιο πολλά για να εξισορροπήσουν την έλλειψη. Η διαφορά δεν είναι βέβαια τόσο μεγάλη, αλλά πρέπει τουλάχιστον να αφήνουμε τα υπόλοιπα βακτηρίδια εκεί που είναι. Αυτό είναι ακόμα πιο σημαντικό, όταν μιλάμε για ένα νέο ενυδρείο, όπου δεν υπάρχει πλεόνασμα βακτηριδίων. Άρα δεν βλάπτουν οι αλλαγές νερού ουσιαστικά τα βακτηρίδια, αρκεί να αλλάζουμε μόνο νερό. :

Κάθε φορά επομένως που θέλω να καθαρίσω το φίλτρο μου, αυτή η βρωμιά που βλέπω στο σφουγγαράκι υαλοβάμβακα και στον ενεργό άνθρακα, είναι λάσπη που έχουν δημιουργήσει τα βακτηρίδια ; Εγώ πάντως μέχρι τώρα, το καθάριζα τελείως και τα πέταγα όλα, αφήνοντας το φίλτρο έτσι όπως ήταν όταν το πρωτοαγόρασα. Υπάρχει συμπληρωματικά κάποιο άρθρο για τον λεπτομερή και σωστό καθαρισμό του φίλτρου να διαβάσω ;
__________________
Τις τελευταίες μέρες τα χρυσόψαρά μου παρουσιάζουν μια άκρως περίεργη συμπεριφορά. Είτε παραμένουν ακίνητα σχεδόν, αρκετή ώρα στον βυθό του ενυδρείου, είτε με μια κλίση του σώματος προς την επιφάνεια του νερού. Ξαφνικά και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, δείχνουν σαν να τρελαίνονται πότε-πότε, και επιδεικνύουν σημαντική κινητικότητα, λες και τα χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα, και μετά πάλι, ξανά αδράνεια όπως πριν. Συμπτώματα:μαζεμένα πτερύγια, κάθισμα στον πυθμένα, σύγχυση, νευρικές κινήσεις, ανορεξία . Ανησυχώ ιδιαίτερα.. Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να με συμβουλέψετε και να με βοηθήσετε ;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01499 seconds with 10 queries