Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 03-02-05, 18:23
Konstantinos Ο χρήστης Konstantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Από το pet shop μου συνέστησαν μία αγωγή με ammo block (αλειφατικά άλατα αμινών )το οποίο άμεσα εξουδετερώνει τα διάφορα νιτρικά σε μη τοξικά. Βεβαίως, αυτό τα διάφορα τεστ του εμπορίου δεν το ξέρουν, και θα ανιχνεύουν τιμές έτσι κι αλλιώς, εκτός κι αν σταματήσω το τάισμα των ψαριών τελείως. Όμως το βιολογικό φίλτρο αυτές τις μη τοξικές ουσίες θα τις εξουδετερώσει. Καλά μου τα είπαν ? Με λίγα λόγια και από όσο καταλαβαίνω, έχει τεράστια σημασία να διαθέτεις όσο το δυνατόν καλύτερο φίλτρο στο ενυδρείο. Τέτοιου είδους όμως φίλτρα, συνήθως πωλούνται με μεγαλύτερα από το δικό μου ενυδρεία και τα πολύ καλά φίλτρα είναι πανάκριβα. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι δυνατόν να στήσεις σύστημα φιλτραρίσματος που να μην χρειάζεται αλλαγή νερού. Επίσης θα ήθελα να ξέρω με τι τρέφονται οι γλείφτες και τα σαλιγκάρια.. Μόνο με τα υπολείμματα των τροφών ή και με… Την παρούσα φάση και παρόλο που έχω αναστείλει την διατροφή μέχρι νεοτέρας, οι γλείφτες κάνουν κυριολεκτικά πάρτι. Προφανώς με την ανατάραξη του πυθμένα λόγω καθαρισμού με το σκουπάκι, και το γενικότερο θόλωμα που αυτή προξένησε, βγήκαν στην επιφάνεια ουσίες που κάθισαν στα τοιχώματα του ενυδρείου. Σωστά τα λέω ;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01369 seconds with 10 queries