Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 28-08-12, 19:32
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω εδω και 6 μηνες ενα πλαστικο κουτι που μετατραπηκε σε 'ενυδρειο'. Μερικοι ισως να με θυμαστε ακομα, με τις τοσες χαζες αποριες που ειχα.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα κανονικο ενυδρειο πια, αλλα 'δυστηχως' για σας εχω ακομα πολλες αποριες... Θα σας πω στην συνεχεια πως εγω θα το ηθελα, αλλα θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μου λυνατε καποια ερωτηματα:

1) Οπως φαινεται και στο προχειρο σχεδιακι, σκεφτομαι να το βαλω στο σαλονι, για να μπορω και να το κοιταζω. Ποια θεση προτεινετε, χ1 ή χ2;

2) Αν καποια στιγμη θελησω να το μεταφερω, αυτο πρακτικα πως γινεται; Εννοειται οτι θα εχει ενα σεβαστο βαρος, και μιλαμε παντα για ενυδρειο μαζι με βαση. Υπαρχει τροπος μετακινησης;

3) Στο σαλονι, οπως ειναι φυσικο, και τα φωτα θα θελησω να αναψω,και την τηλεοραση μπορει να βαλω λιγο δυνατα, μιας και ειμαι φανατικος ταινιακιας. Τα φωτα και ο ηχος, υπαρχει περιπτωση να τα στρεσαρει και μετα να βγαζουν στιγματα και ...κερατα;

4) Η θερμοκρασια τους, πρεπει ναι μεν, να μεταβαλλεται κατα την διαρκεια του χρονου, αλλα οχι με τρελλες αποκλισεις. Το καλοκαιρι, θεωρω πως δεν υπαρχει προβλημα μιας κι αν κανει πολυ ζεστη θα ανοιγω το air, αν το θελω και για μενα ή θα τους εχω και κανα ανεμιστηρακι. Το χειμωνα ομως που το δωματιο, στο πολυ κρυο, παει ακομα και 16 βαθμους, αν εγω ανοιξω την θερμανση η θερμοκρασια στο δωματιο μπορει να παει π.χ. 20-21 βαθμους. Δηλαδη η μεταβολη μεσα σε λιγες ωρες θα ναι πανω απο 2 βαθμους, που ειναι και το επιτρεπτο οριο. Τι γινεται τοτε; Μηπως η λυση ειναι να τους εχω και ανεμιστηρα το χειμωνα ταυτοχρονα με θερμοστατη, και να εχω ορισει μια θερμοκρασια π.χ. 18-20 βαθμους;

Αυτα προς το παρων και αν μου ρθει και τιποτα αλλο το συμπληρωνω


1) για μενα, σιγουρα Χ1

2) το προβλημα στη μετακινηση στημενου ενυδρειου δεν ειναι τοσο το βαρος οσο η ζημια που μπορει να προκληθει

3) οχι

4) το χειμωνα με τον θερμοστατη δε θα εχεις κανενα προβλημα. Για ποια ψαρια μιλας και λες 18 βαθμους (το ειδα διαβαζοντας μετα, δε νομιζω να πεφτει κατω απο 18 με καποιον τροπο και αν βαλεις θερμοστατη στα 22 θα εισαι μια χαρα)? (παντως θερμοκρασια δωματιου και νερου δεν ειναι ιδιες)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01612 seconds with 10 queries