Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 01-02-05, 09:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantinos
Αν κατάλαβα καλά το κύριο πρόβλημά μου είναι η αμμωνία, λόγω πλημμελούς φίλτρανσης και υπερβολικού ταίσματος, αλλά κυρίως λόγω συνολικής άγνοιας δικής μου. Όπως θα έχετε καταλάβει, άσχετος είμαι, απλά θέλω και προσπαθώ να μάθω. Δεν περίμενα όμως ότι η υψηλή συγκέντρωση αμμωνίας θα παρουσίαζε τα συμπτώματα ακίνητων πτερυγίων και καθίσματος στον πυθμένα. Ήδη έκανα χθές μια αλλαγή 50% του νερού. Επειδή νόμιζα ότι το πρόβλημά μου ήταν βακτηριδιακό τους χορήγησα ταμπλέτες ερυθρομυκίνης από το pet shop,αφαιρώντας τον ενεργό άνθρακα από το φίλτρο μου. Από εδώ και πέρα όμως ας δούμε τι κάνουμε:
Η αμμωνια ειναι τοξικη και προκαλει συμπτωματα δηλητηριασης...
Με τις πολλες αλλαγες νερου αραιωνει, αρα ελλατωνεται. ΔΕΝ θελουμε να αλλαξουμε ολο το νερο αποτομα, γιατι και αυτο θα δημιουργησει shock.
Η ασκοπη χρηση αντιβιοτικων κανει στα ψαρια οτι και στους ανθρωπους...
Ισχυρα βακτηρια που δεν ελεγχονται.
Τελος παντων, μιας και τα εβαλες δεν ειναι και τελειως αχρηστα με την εννοια οτι οταν τα ψαρια στρεσσαρονται αρρωσταινουν.. Οποτε τους εδωσες αντιβιωση προληπτικως...

Παράθεση:
1.Χρειάζεται να προσθέτω βακτηρίδια και αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή του νερού και πόση ποσότητα ;
Τα "ετοιμα" βακτηριδια χρησιμοποιουνται ως seed. Οχι δεν χρειαζονται σε καθε αλλαγη νερου, κιας λενε άλλα οι οδηγιες...
Αντιχλωριο παντα σε καθε αλλαγη, στην αναλογια που λενε οι οδηγιες.

Παράθεση:
2. Πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να αφήσω τα χρυσόψαρα χωρίς τροφή μέχρι να ισορροπήσουν ;
Κοβωντας την τροφη δεν παραγεται αμμωνια (ειτε απο αυτη που περισσευει ειτε απο τα ψαρια, που αφου δεν τρωνε δεν "βγαζουν"
Και λιγη διαιτα στα χρυσοψαρα κανει καλο.
Πρεπει να λυσεις το προβλημα για να ισσοροπησει το συστημα.
Μονο κοβωντας το φαι δεν γινεται
5 μερες νηστεια και μετα ταισμα με τσιγγκουνια μια φορα την ημερα κατα προτιμηση 2 ωρες πριν την αλλαγη νερου.

Παράθεση:
3. Στην παρούσα φάση να τα βοηθήσω με διασπαστικά αμμωνίας AMMOVEC για να μπορέσουν να ανασάνουν και να πάψουν να υποφέρουν ;
ναι, βαλε.. Αυτα τα προιοντα εχουν την ιδιοτητα να κατακρατουν την αμμωνια.

Παράθεση:
4. Υπάρχει κάποια ουσία που να διαλύει τα περιττώματα των ψαριών, γιατί καθαρισμό του πυθμένα δεν έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα, αφού και σε ένα μικρό ενυδρείο των 60 λίτρων σαν το δικό μου, είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις ολική αλλαγή νερού και πλήρες καθαρισμό.
Σε ενα ενυδρειο δεν κανουμε ΠΟΤΕ αλλαγη νερου πανω απο 50% ποσο μαλλον ολικη αλλαγη.
Να υποθεσω οτι δεν εχεις "σκουπα βυθου?" Μπορεις να παρεις μια μικρη απο ενα petshop, η να κανεις μια με λιγο αλφαδολαστιχο απο χρωματοπωλειο. Γεμιζεις το λαστιχο και με σιφωνισμό αδειαζεις νερο σε ενα κουβα. Με την ακρη του λαστιχου μεσα στο ενυδρειο ρουφας τις
ακαθαρσιες.
Υποθετω οτι μην καθαριζωντας τον πατο, συγκεντρωθηκε αρκετό υλικό το οποίο σαπισε, εβγαλε και αλλη αμμωνια και εγινε οτι εγινε.
Αλλα αυτο ειναι υποθεση. Μονο με συχνες (πχ εβδομαδιαιες) μετρησεις θα ξερεις.

Παράθεση:
5. τα διάφορα εμπορικά καθαριστικά του νερού που υποτίθεται ότι διώχνουν το θόλωμα του νερού, κρατούν το νερό καθαρό και ασφαλές και εξασφαλίζουν λιγότερες αλλαγές, δεν κάνουν δουλειά; Παράδειγμα: ACCU CLEAR της AQUARIUM PHARMACEUTICALS,EASY BALANCE της TERA AQUA ,CRISTAL DISINFENCTANT AND CLARIFICATION AGANET FOR ELIMINATING BIOLOGICAL CLOUDNESS OF WATEER της TROPICAL.
Κανουν δουλεια, αλλα η λειτουργια τους ειναι να κανουν μεγαλυτερα τα αιωρουμενα σωματιδια ωστε να τα πιανει το μηχανικο φιλτρο..
Μαγικα δεν γινονται... Η βρωμια παραμενει βρωμια.

Παράθεση:
6.Πότε να προσθέσω ξανά τον ενεργό άνθρακα στο φίλτρο ;
Βαλτον να τραβηξει το αντιβιοτικο, αστον 3 μερες και μην τον ξαναβαλεις ξανα. Δεν προσφερει τιποτε σε μονιμη βαση.

Παράθεση:
7. Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να καθαρίζεις το φίλτρο με το νερό του ενυδρείου ; Το δικό μου, κάθε φορά που το καθαρίζω είναι πηγμένο στις ακαθαρσίες, και χρειάζεται πίεση νερού, χρόνος και επιμονή για να καθαρίσει καλά.
Ξερουμε ξερουμε...
Τα χρυσοψαρα ειναι απο τα πιο παραγωγικα ψαρια σε ακαθαρσιες....
Και αποτι καταλαβαινω το φιλτρο ειναι μικρο για να μπουκωνει τοσο.
Ποσα λιτρα την ωρα λεει? Τι μαρκα ειναι?
Εαν θελεις να γλιτωσεις απο το συχνο καθαρισμα, ισως η τοποθετηση ενος εξωτερικου canister φιλτρου κατω απο το ενυδρειο να σε γλυτωσει απο πολλα. Θα σου συνιστουσα κατι σαν αυτο..
http://www.eheim.com/Zubehoer.cgi?Mo...11&Filter=k120
Γυρω στα 120euro μαζι με 1 l efimech & 1 λ substratpro που πωλουνται χωριστα.
ειναι για μεχρι 150 λιτρα, αλλα με τα χρυσοψαρα...καλυτερα παραπανω παρα λιγοτερο.

Τελος, επειδη ειπες οτι η θερμοκρασια την εχεις στους 15... και εχεις και αλλα ψαρια μεσα.. Εχε υποψιν σου οτι οι περισσοτεροι "γλυφτες" ειναι τροπικα ψαρια και σε 15 βαθμους ζοριζονται.."
Μπορεις να βρεις τι ψαρια ειναι? Καμμια φωτο ισως?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02339 seconds with 11 queries