Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 01-02-05, 08:45
Konstantinos Ο χρήστης Konstantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά το κύριο πρόβλημά μου είναι η αμμωνία, λόγω πλημμελούς φίλτρανσης και υπερβολικού ταίσματος, αλλά κυρίως λόγω συνολικής άγνοιας δικής μου. Όπως θα έχετε καταλάβει, άσχετος είμαι, απλά θέλω και προσπαθώ να μάθω. Δεν περίμενα όμως ότι η υψηλή συγκέντρωση αμμωνίας θα παρουσίαζε τα συμπτώματα ακίνητων πτερυγίων και καθίσματος στον πυθμένα. Ήδη έκανα χθές μια αλλαγή 50% του νερού. Επειδή νόμιζα ότι το πρόβλημά μου ήταν βακτηριδιακό τους χορήγησα ταμπλέτες ερυθρομυκίνης από το pet shop,αφαιρώντας τον ενεργό άνθρακα από το φίλτρο μου. Από εδώ και πέρα όμως ας δούμε τι κάνουμε:

1.Χρειάζεται να προσθέτω βακτηρίδια και αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή του νερού και πόση ποσότητα ;

2. Πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να αφήσω τα χρυσόψαρα χωρίς τροφή μέχρι να ισορροπήσουν ;

3. Στην παρούσα φάση να τα βοηθήσω με διασπαστικά αμμωνίας AMMOVEC για να μπορέσουν να ανασάνουν και να πάψουν να υποφέρουν ;

4. Υπάρχει κάποια ουσία που να διαλύει τα περιττώματα των ψαριών, γιατί καθαρισμό του πυθμένα δεν έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα, αφού και σε ένα μικρό ενυδρείο των 60 λίτρων σαν το δικό μου, είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις ολική αλλαγή νερού και πλήρες καθαρισμό.

5. τα διάφορα εμπορικά καθαριστικά του νερού που υποτίθεται ότι διώχνουν το θόλωμα του νερού, κρατούν το νερό καθαρό και ασφαλές και εξασφαλίζουν λιγότερες αλλαγές, δεν κάνουν δουλειά; Παράδειγμα: ACCU CLEAR της AQUARIUM PHARMACEUTICALS,EASY BALANCE της TERA AQUA ,CRISTAL DISINFENCTANT AND CLARIFICATION AGANET FOR ELIMINATING BIOLOGICAL CLOUDNESS OF WATEER της TROPICAL.

6.Πότε να προσθέσω ξανά τον ενεργό άνθρακα στο φίλτρο ;

7. Ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να καθαρίζεις το φίλτρο με το νερό του ενυδρείου ; Το δικό μου, κάθε φορά που το καθαρίζω είναι πηγμένο στις ακαθαρσίες, και χρειάζεται πίεση νερού, χρόνος και επιμονή για να καθαρίσει καλά.
__________________
Τις τελευταίες μέρες τα χρυσόψαρά μου παρουσιάζουν μια άκρως περίεργη συμπεριφορά. Είτε παραμένουν ακίνητα σχεδόν, αρκετή ώρα στον βυθό του ενυδρείου, είτε με μια κλίση του σώματος προς την επιφάνεια του νερού. Ξαφνικά και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, δείχνουν σαν να τρελαίνονται πότε-πότε, και επιδεικνύουν σημαντική κινητικότητα, λες και τα χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα, και μετά πάλι, ξανά αδράνεια όπως πριν. Συμπτώματα:μαζεμένα πτερύγια, κάθισμα στον πυθμένα, σύγχυση, νευρικές κινήσεις, ανορεξία . Ανησυχώ ιδιαίτερα.. Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να με συμβουλέψετε και να με βοηθήσετε ;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01548 seconds with 11 queries