Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 11-08-12, 17:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει στανταρ.
Τα εχω γραψει πιο πανω.
Οσο περναει ο καιρος η αποδοση πεφτει.
Αν θελεις να εισαι σε νορμαλ καλη αποδοση την κρατας για 15 μερες δλδ καθε εβδομαδα αλλαγη το ενα απο τα δυο καλτσακια με φρεσκια.
Αν θελεις cool αποδοση, την κρατας ενα μηνα δλδ αλλαζεις καθε 15 το ενα απο τα δυο καλτσακια. (ετσι μαλλον χρειαζεται περισσοτερη ποσοτητα τυρφης, αλλα κανεις πιο αραια αντικατασταση με φρεσκια)
-------------------------
Ολο το μυστικο ειναι να βρεις μια ρουτινα να ειναι ανετη, κι αυτη γινεται μονο αν εχεις φιλτρο που ειναι προσβασιμο, ανοιγει ευκολα και κανει restart ευκολα, χωρις αναρροφησεις, μεταφορες κλπ (μιλαω για εξωτερικο φιλτρο)
Ανοιγεις, βγαζεις την παλια καλτσα σε ενα λεκανακι, βαζεις τη νεα τσακ μπαμ, και τελος.
Χρειαζεσαι και 3 καλτσες γιαυτο. Δυο μεσα στο φιλτρο και μια εξω που βαζεις τη φρεσκια τυρφη προς αντικατασταση της παλιας. (για να μη περιμενεις να μεταφερεις την καλτσα να την αδειασεις και να βαλεις καινουρια τυρφη πριν τη βαλεις στο φιλτρο)
Αλλιως σιγα σιγα θα βαρεθεις.

Αν ειναι εσωτερικο ειναι πιο ευκολο (παλια ειχα ενα εσωτερικο ξηλωμενο απο juwel) αλλα πρεπει να εχει χωρο για μπολικο υλικο (αναλογα τη χωρητικοτητα του δοχειου) και εχω μια αμφιβολια αφου οταν το χρησιμοποιουσα μου εβγαζε η τυρφη αμμωνια στο νερο του βαρελιου, ενω με το εξωτερικο δεν βγαζει.
Το γιατι δεν το εχω εξηγησει ακομα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-08-12 στις 17:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries