Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 19-07-12, 15:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
μια daylight εχει κ μια color plant της wave εχω βαλει..δεν ειναι δυνατο οχι..
επειδη εχω σκοπο να βαλω δισκους σε ρωτησα για τον κυκλοφορητη..επειδη δεν θελουν ροη οι δισκοι!!!κατι φυσαλιδες οντως μου βγαινουν απο τον βυθο χωρις να εχω κανει τρυπες...
Ναι νορμαλ ακουγεται το φως.
Οι φυσαλιδες δεν ειναι καλο σημαδι. Αν βγαινουν κι απο μονες τους ισως υπαρχει προβλημα.
Πριν βαλεις τα ψαρια πρεπει να το διορθωσεις και να αφησεις το βυθο να ηρεμησει πριν κανεις την εισαγωγη τους.
Ξερω ειναι δυσκολο και θελει υπομονη να μη βαζεις τα ψαρια αλλα ειναι προτιμοτερο απο το να τρεχεις μετα.
Αν βαλεις σωστα/εξυπνα τους κυκλοφορητες, θα γινουν ολα.
Κι εγω ψαρια που "δεν θελουν" μεγαλη κυκλοφορια εχω.
Εχω φροντισει να χτυπανε σε τετοια σημεια* τα wave pumps, που ειναι στο "χερι" των ψαριων να επιλεγουν σημεια με ησυχια ή με μεγαλυτερη κυκλοφορια και μπορω να πω οτι τα μεγαλυτερα (αγγελοψαρα) καθονται συνηθως στα σημεια με τη μεγαλη ροη.
Αν δεις βιντεο απο βιοτοπους δισκων, θα πετυχεις και καποια που δειχνουν μεγαλη ροη στο νερο που βρισκονται.

* τα εχω ψηλα στα δυο πλαινα τζαμια να χτυπανε στο μεσα και χαμηλα του μπροστινου και πισω τζαμιου, ετσι εχω καλη κυκλοφορια στο βυθο και υπαρχουν στο μεγαλυτερο μερος της στηλης του νερου ηρεμια.
-------------------------
Στα γραφω επειδη ειχα παρατηρησει να σκουραινει η αμμος μου (ασπρη και μενα και χωρις πολυ φως), να κανει ελαφρια κρουστα και αργοτερα να βγαζει και φυσαλιδες, οταν ηταν νεο το ενυδρειο μου και χωρις καλη κυκλοφορια στο βυθο (δεν κανω και ποτε σκουπα).
Οταν εφτιαξα την κυκλοφορια, λυθηκαν τα προβληματα.
Μαλιστα καποια στιγμη αφου ειχα φυτεψει με subulata και ειχε γεμισει ο βυθος φυτα, καποια στιγμη που τα ξεριζωσα ολα (και αναταραχθηκε καπως η ισορροπια του βυθου), χαθηκε και η "σκια" που εκαναν στο βυθο και σταματησα για λιγο τους κυκλοφορητες (για ασχετο λογο), ειδα λιγο σκουρα την αμμο παλι.
Ανοιξα τους κυκλοφορητες και λυθηκε αμεσα παλι το θεμα σε ελαχιστες μερες.

Ποια αμμο χρησιμοποιεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-07-12 στις 15:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01657 seconds with 11 queries