Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 13-07-12, 23:36
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Η ισχύς είναι πάντα η ίδια. Ο ανεμιστήρας που είπα πιο πριν 4,92 watt θα καίει ή μια ώρα είναι αναμμένος ή ένα χρόνο. Το 1 watt είναι 1 Joule ανά δευτερόλεπτο. Το πόσα δευτερόλεπτα θα τροφοδοτείς τον ανεμιστήρα είναι άλλο θέμα.
Nick74 το έχω δει σκέτο το ψυγειάκι, γεμισμένο με καλούδια, να λειτουργεί μέσα σε αυτοκίνητο, με τον αντάπτορα 12V, να χτυπάει ο ήλιος τα τζάμια σε πολύωρο ψάρεμα. Μια χαρά κατεβάζει ΠΟΛΛΑ δέκατα. Ο κύριος λόγος που προτείνω αυτό το σύστημα είναι ότι το έχω δει να λειτουργεί. Αν εσύ πάλι το έχεις σίγουρα δοκιμάσει και είσαι σίγουρος ότι δεν λειτουργεί πες μου κι εμένα να μην κάνω τον κόπο. Προς το παρών ακολουθώ τη δική μου εμπειρία.
Επειδή ασχολούμαι στον χώρο των υπολογιστών (από την εποχή του Zylog) και διαφόρων περεμφερών συσκευών ξέρω σίγουρα ότι το σύστημα ανεμιστήρα-ψύκτρας δουλεύει (επιμένω να το λέω έτσι). Εκτός αν όλοι αυτοί που ψύχουν τον επεξεργαστή π.χ. με αυτό τον τρόπο τόσα χρόνια είναι ηλίθιοι.
Σπύρο δεν συμφέρει με ψυγείο...
-----
Έκανα edit για να τονίσω πάλι ένα πράγμα. Δεν μας ενδιαφέρει το πόσο γρήγορα ψύχει το κάθε ψυκτικό που θα χρησιμοποιήσουμε. Μας ενδιαφέρει πόσο καλά μπορεί να κρατήσει ΣΤΑΘΕΡΑ τη θερμοκρασία. Έχει τεράστια διαφορά αυτό το πράγμα. Για όνομα του Θεού, κρατάμε τη θερμοκρασία σταθερή με ανεμιστηράκια, με απλή ροή αέρα, και επιμένετε ότι ένα πράγμα με ψύξη και μόνωση δεν μπορεί να κρατήσει σταθερή θερμοκρασία?
Σπύρος και Αλέξανδρος καταλάβανε τον τρόπο ψύξης που θέλω να δοκιμάσω. Μου αρκεί. Από κει και πέρα με έχει κουράσει αυτό θέμα. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01489 seconds with 11 queries