Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 10-07-12, 11:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fumantsu Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας,
Πέρασε στα χέρια μου (απο κωλοφαρδία να πώ?) ένα ενυδρείο 190 λίτρων (ferplast dubai 100).
καλοριζικο



Παράθεση:
Οδηγούς και αρθογραφίες τις έχω διαβάσει σχεδόν όλες, αλλά έχω ακόμα ερωτήματα και θα χρειαστώ βοήθεια για να αποφασίσω και να προχωρήσω.
συγχαρητηρια, χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους να κανουν σωστο ξεκινημα


Παράθεση:
1) Σχετικά με το μέγεθος του ενυδρείου μου ήδη είμαι σε αναζήτηση φίλτρου Eheim 2217 μεταχειρισμένου (πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?) δυστυχώς η τιμή για καινούργιο είναι ελαφρώς απαγορευτική.

δεν ειναι κακη επιλογη, αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια ειναι να του βαλεις σωστα υλικα (μηχανικα και βιολογικα)
Η προταση μου (ειναι και η κλασσικοτερη διαταξη) ειναι μπλε σφουγκαρι, ενυδριακο βαμβακι και siporax σε σαντουιτς (στην εξοδο μπορεις να βαλεις μονο μπλε σφουγκαρι )

Παράθεση:
2) Ψύξη: Επίσης ψάχνω θερμαντικό σώμα κάπου στα 200watt. Χρειάζεται άμεσσα είτε να το αφήσω απο Σεπτέμβρη και να καλύψω κάτι που χρειάζεται άμεσσα.
κοιτα, κατ αρχας αν στρωσεις οπως γραφεις πιο κατω με τον κλασσικο τροπο ετσι κι αλλιως θα σου παρει εναμισι μηνα οποτε δεν πειραζει...
ετσι ι αλλιως ζεστες εχουμε.
ΑΝ ησουν βιαστικος και ηθελες ντε και καλα ψαρια εδω και τωρα τοτε θα ελεγα πως επειδη ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει, ναι θα επρεπε να εχεις απο την αρχη εφοδιαστει με θερμαντηρα.


Παράθεση:
Ανεμιστήρες? Χρειάζονται τώρα το καλοκαίρι είτε είναι ανάλογα με το τί ψάρια θέλω να βάλω.
Για το στρωσιμο δε χρειαζονται, αλλα φυσικα οταν εχεις μεσα ψαρια πρεπει να υπαρχυν ανεμιστηρες

Παράθεση:
3) Πάτωμα, διακόσμηση, χαλίκι, άμμος:
Άμμο χαλίκι κάνει αποτιδήποτε εφόσον βέβαια πλυθεί και βράσει σωστά;
οχι σκριβως, αναλογα τι ψαρια θα βαλεις.
Το καλυτερο ειναι βεβαια μη ασβεστολιθικο ουδετερο (χαλαζιακο) που κανει για ολα τα ψαρια.


Παράθεση:
Υποθέτω οτι αναγκαστικά πάμε για υπόστρωμα για τα φυτά.
υποστρωματα ουτε για πλακα, (μονο προβλημα ειναι ολα τους, με εξαιρεση ενα της seachem που χρησιμοποιουν οι extream μποσταναδες το οποιο ειναι ουσιαστικα χαλικι αλλα με πορους για να ποιανουν καλυτερα τα λιπασματα)

Παράθεση:
Τι φυτά να βάλω;
αναζητώ εύκολα φυτά γιατί όπως είπαμε είναι και το πρώτο μου ενυδρείο.
οποια σου αρεσουν!
θα ψαξεις τις κατηγοριες "πολυ ευκολα" "ευκολα" και αν εχεις καλο φωτισμο και την κατηγορια "μετρια"

πο κει και περα οτι και να βαλεις, αυτο που προτεινω εγω προσωπικα για ολα τα ενυδρεια ειναι +μερικα φυτα πολυ γρηγορης αναπτυξης που συμβαλουν στην απονιτροποιηση (και θα ειναι οι καλυτεροι συμμαχοι σου σε κατι που τυχον δε θα παει καλα)
Παράθεση:
Πέτρες;
αμα σ αρεσουν γιατι οχι? φτανει να μην ειναι ασβεστολιθικες (εξαρταται βεβαια και το τι ψαρια θα βαλεις)

Παράθεση:
Δεν θέλω πυκνή βλάστηση και ούτε μπορώ να δίνω και ιδιαίτερη φροντίδα γιατί σίγουρα κάτι θα κάνω λάθος και θα παρουσιάσω πρόβλημα στο ενυδρείο.
γιατι οχι πυκνη βλαστηση?
Υπαρχουν πανευκολα φυτα πολυ γρηγορης αναπτυξης που μπορεις να το κανεις ζουγκλα χωρις καμια απολυτως φροντιδα

Παράθεση:
4) Ψάρια: Ψάχνω επίσης τι ψάρια να βάλω και τι κοπάδια να φτιάξω. Αναζητώ τα ποιο εύκολα πχ guppy και είδα οτι αρκετοί χαρίζουν (είτε τα ποιο οικονομικά) και αργότερα και σιγά σιγά να συνδυάσω και μεγαλύτερα χωρίς βέβαια να τα ταράξω τα μικρότερα και χαλάσω το όμορφο κλύμα που θέλω να τους φτιάξω.
τα γκαπακια ειναι μια χαρα για αρχαριο, και ταιριαζουν με τις σκληροτητες του νερου της βρυσης, απλα το προβλημα που θα εχεις ειναι πως σε λιγο καιρο θα ψαχνεις κι εσυ για να χαρισεις γιατι γενναναι συνεχεια.

Παράθεση:
Γλύφτρες και καθαριστές?
lol θα σε μαλωσω, ειπες πως διαβασες... :P

Δ Ε Ν Υπαρχουν γλυφτες ουτε καθαριστες

Αυτα τα ψαρακια που μερικοι αχρηστοι πετσοπαδες τα αποκαλουν "γλειφτες"
ειναι ψαρια που θελουν πολυ ιδιεταιρες συνθηκες και τεραστιο ενυδρειο, (και φυσικα δεν ...γλυφουν ουτε κυκλοφορουν με το ξεσκονοπανο στο χερι, εκτος κι αν τα αφησεις αταιστα οποτε θα αρχισουν να γλυφουν τις αλγες για να ζησουν )


Παράθεση:
Δεν έχω θέμα με το ποια ψάρια μου αρέσουν συγκεκριμένα ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κυρίως δεν θέλω να βασανίσω κανένα ζωντανό παρά το δικό μου γούστο και μόνο που θα έχω μια υδάτινη ζωή στο σαλόνι μου είναι αρκετό.


Παράθεση:
5) Στρώσιμο θα κάνω με τον κλασσικό τρόπο χωρίς μπόλια
αμμωνια? θα σου παρει περιπου ενα - εναμισι μηνα.
Σε αυτο το διαστημα θα εχεις αποφασισει τι ψαρια θα βαλεις, και εχεις ολο το χρονο να μελλετησεις τις ιδιεταιροτητες τους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02205 seconds with 11 queries