Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-07-12, 11:15
fumantsu Ο χρήστης fumantsu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Νέος στο χόμπυ χρειάζεται αρκετή βοήθεια.

Καλημέρα σας,
Πέρασε στα χέρια μου (απο κωλοφαρδία να πώ?) ένα ενυδρείο 190 λίτρων (ferplast dubai 100).
Όντας άσχετος επι του θέματος αλλά με όρεξη και αγάπη θα χρειαστώ την βοήθειά σας να μου λύσετε αρκετές απορείες.

Οδηγούς και αρθογραφίες τις έχω διαβάσει σχεδόν όλες, αλλά έχω ακόμα ερωτήματα και θα χρειαστώ βοήθεια για να αποφασίσω και να προχωρήσω.
δυστυχώς τα οικονομικά μου είναι σε άθλια κατάσταση άρα ψάχνωμαι να το κάνω όσο πιο οικονομικά γίνεται και θα εκμεταλευτώ αρκετές περιπτώσεις που χαρίζονται υλικά για να ολοκληρώσω το ενυδρείο μου.

Και ξεκινάμε:
1) Σχετικά με το μέγεθος του ενυδρείου μου ήδη είμαι σε αναζήτηση φίλτρου Eheim 2217 μεταχειρισμένου (πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο?) δυστυχώς η τιμή για καινούργιο είναι ελαφρώς απαγορευτική.

2) Ψύξη: Επίσης ψάχνω θερμαντικό σώμα κάπου στα 200watt. Χρειάζεται άμεσσα είτε να το αφήσω απο Σεπτέμβρη και να καλύψω κάτι που χρειάζεται άμεσσα.
Ανεμιστήρες? Χρειάζονται τώρα το καλοκαίρι είτε είναι ανάλογα με το τί ψάρια θέλω να βάλω.
Λάμπες και χρονοδιακόπτη λαμπών έχει ήδη το ενυδρείο.

3) Πάτωμα, διακόσμηση, χαλίκι, άμμος:
Άμμο χαλίκι κάνει αποτιδήποτε εφόσον βέβαια πλυθεί και βράσει σωστά;
Υποθέτω οτι αναγκαστικά πάμε για υπόστρωμα για τα φυτά. Τι φυτά να βάλω;
αναζητώ εύκολα φυτά γιατί όπως είπαμε είναι και το πρώτο μου ενυδρείο.
Πέτρες;
Δεν θέλω πυκνή βλάστηση και ούτε μπορώ να δίνω και ιδιαίτερη φροντίδα γιατί σίγουρα κάτι θα κάνω λάθος και θα παρουσιάσω πρόβλημα στο ενυδρείο.

4) Ψάρια: Ψάχνω επίσης τι ψάρια να βάλω και τι κοπάδια να φτιάξω. Αναζητώ τα ποιο εύκολα πχ guppy και είδα οτι αρκετοί χαρίζουν (είτε τα ποιο οικονομικά) και αργότερα και σιγά σιγά να συνδυάσω και μεγαλύτερα χωρίς βέβαια να τα ταράξω τα μικρότερα και χαλάσω το όμορφο κλύμα που θέλω να τους φτιάξω.
Γλύφτρες και καθαριστές?
Δεν έχω θέμα με το ποια ψάρια μου αρέσουν συγκεκριμένα ούτε ιδιαίτερες απαιτήσεις. Κυρίως δεν θέλω να βασανίσω κανένα ζωντανό παρά το δικό μου γούστο και μόνο που θα έχω μια υδάτινη ζωή στο σαλόνι μου είναι αρκετό.

5) Στρώσιμο θα κάνω με τον κλασσικό τρόπο χωρίς μπόλια

Γενικά ψάχνω να βρώ την ποιο απλή λύση και ποιο οικονομική (Ειδικά σε ότι χαρίζεται). Θέλω να μάθω ώστε σε 3-4 χρόνια θα βάλω πιράνχας χχαχαχα (πλάκα κάνω).

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01860 seconds with 11 queries