Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #77  
Παλιά 10-07-12, 10:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργό ευτυχώς να λες...γιατί ορισμένοι είναι ικανοί να έχουν τις οδηγίες πάνω στα ζωντανά, πιασμένες με συραπτικό!!!

Όσο για το θέμα, η εμπειρία μου είναι ελάχιστη, το μοναδικό ενυδρείο που έχω το εστρωσα με μπόλι που πήρα από το πετσοπα (συμβαινουν και θαυματα...)
Για τα βακτήρια, νομίζω πως οι εταιρίες δεν θα πουλούσαν κάτι τόοοοοσα χρόνια, χωρίς να υπάρχει έστω και ελάχιστη δόση αλήθειας

Επίσης θα συμφωνήσω με την άποψη του Σταύρου, πως δεν είναι δυνατόν να τους εμπιστευόμαστε σε όλα...εκτός από τα βακτήρια

Βασικά δεν τα εμπιστευόμαστε όλα! Ανεξάρτητα από το αντικείμενο της κάθε εταιρείας κατά καιρούς αποδεικνύεται ότι κάποιες μας κοροϊδεύουν. Δε νομίζω ότι όλες οι εταιρείες αυτού του χώρου λειτουργούν συνέχεια με το σταυρό στο χέρι. Και μάλιστα αν συνυπολογίσουμε το ποιο είναι το ποσοστό των νέων χομπιστών ανά τον κόσμο που εγκαταλείπουν το χόμπι τον πρώτο χρόνο, αφού δεν μπορούν να σταματήσουν τις απώλειες, αντιλαμβανόμαστε ότι από ένα μπουκαλάκι να πάρει ο καθένας μιλάμε για λεφτά. Το ποσοστό αυτό έχω δει να αναφέρεται από 30-90%.

Εμείς από την πλευρά μας κρίνουμε και σε μεγάλο βαθμό από την αποτελεσματικότητα. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι είναι σκέτο ζουμάκι, αλλά όταν υπάρχουν τόσες κουβέντες σε όλο τον κόσμο πάνω σε αυτό το θέμα... ε μάλλον είναι πολύς ο κόσμος που προβληματίζεται! Και γελάω πάρα πολύ με κάποιους σε φόρουμ του εξωτερικού (και είναι πολλοί!) που χαίρονται όταν γράφουν ιστορίες του στιλ "Ήμουν φουλ στην αμμωνία, αλλά έριξα το Ζτουφ και σε μια εβδομάδα δεν είχα καθόλου. Έβαλα και λίγο μπόλι από το παλιό μου. Καταπληκτικό το Ζτουφ!".

Θέλω να πιστεύω ότι όσοι τα υπερασπίζονται τα έχουν χρησιμοποιήσει και έχουν δει αποτέλεσμα και μάλιστα καλύτερο συγκριτικά με τις άλλες μεθόδους. Όμως το ερώτημα πάει και παραπέρα. Όταν κάποιος έχει πρόβλημα με αμμωνία πόσοι μπορούν να προτείνουν κάποιο μπουκαλάκι, ποιο ακριβώς και με ποιες οδηγίες ακριβώς και να είναι σίγουροι ότι όντως θα του λυθεί το πρόβλημα; Και μάλιστα πόσοι από αυτούς μπορούν να ξέρουν τι έγινε κατά τη μεταφορά αυτού του προΐόντος όταν θα πάει να το αγοράσει ο άνθρωπος; Πόσες ώρες έμεινε στο φορτηγό και ήταν στους 70 βαθμούς; Ή πόσο καλά το φύλαξε το μαγαζί;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries