Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 19-06-12, 15:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
τα τεστ νερου να παρω τα υγρα?γτ εχει στο pet shop κατι χαρτινα που ειναι ολα μαζι!
Αν παρεις αυτα τα χαρτακια θα πεταξεις τα λεφτα σου. Δεν κανουν καθολου σωστες μετρησεις και χαλανε πολυ ευκολα ακομα και με τον αερα.
Παντα προτεινω πριν ξεκινησει καποιος ενυδρειο να αγορασει πρωτα τα τεστ και μετα το ενυδρειο. Εσυ πηγες αναποδα...


Παράθεση:
δλδ μου λες να κανω φυτεμενο ενυδρειο!το οποιο πρεπει να ειναι ακομα πιο πολυπλοκο εδω τωρα μα8αινω για το απλο,
Τιποτα δεν ειναι πολυπλοκο.
Τα ευκολα φυτα δε θελουν απολυτως τιποτα, απλα αναπτυσονται ραγδαια.
κερατοφυλλο, πολυσπερμα, ελοντεα, pistia stratiotes, κτλ κτλ κτλ (ενα σωρω βλακωδη επιστημονικα ονοματα :P ) ειναι ιδανικοτατα.
Ουτε εξοδα θα κανεις. Αυτα τα φυτα ειτε τα χαριζουμε ειτε τα δινουμε σε συμβολικες τιμες.


Παράθεση:
το ενυδρειο ειναι ενος φιλου μου και το υποστρωμα του ειναι πολυχρωμες πετρουλες που δεν καλυπτουν καλα ολο τον πατο...
πολυχρωμα μπιχλιμπιδια και πλαστικες σαβουρες απαγορευονται. Μονο φυσικο χαλικι.

Παράθεση:
το γιλτρο ειναι μεχρι 60 λιτρα λεει,πρεπει μηπως να αρχισω το ενυδρειο απο την αρχη ολο?να παρω υποστρωμα κανονικο/φυσικο και να φυτευσω αφου παρω τα τεστ?
χμμμ βασικα τα πολυχρωμα και τα πλαστικα πρεπει να φυγουν. Απο κει και περα δε θες κανενα ενεργο υποστρωμα (ουτε αυτοι που εχουν τα πραγματικα high end φυτεμενα δεν τα πολυχρησιμοποιουν) απλα χαλικακι.
Σε πολλα pet shops μπορεις να βρεις και χυμα γιοα πενταροδεκαρες.

Παράθεση:
προσπαθω και διαβαζω τα παντα για να γινει καλα το ψαρακι μου,απο τοτε που το εβαλα εκει μεσα εχω τρελαθει στα εξοδα
Σιγα σιγα... Προς το παρον ακολουθα τα tips που σου εδωσα και αν εχω παραβλεψει κατι μπορει να συμπληρωσει καποιος αλλος συγχομπυστας, και δε θα εχεις προβλημα.
Σιγα σιγα θα μαθεις πως να φτιαχνεις πιο σωστα το νερο κτλ, αλλα τωρα αυτο που επιβαλλεται ειναι να φτιαξεις τις συνθηκες βιωσιμες.

Παράθεση:
πλαστικα φυτα
Μακρυα απο το ενυδρειο, χωρια που μπορει να τραυματιστει και ο κουκλος.


Παράθεση:
υλικα φιλτρου το φαρμακο το οποιο λενε οτι δεν κανει και πρεπει αν παρω melafix!!και ειναι δυσκολες εποχες για τοσα εξοδα αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω για να μην το χασω οπως διαβασες τωρα το ψαρακι το εχω σε μια γυαλα 3λιτρων οπου κανει την θεραπεια του!τι λετε να κανω?να κανω το ενυδρειο 20 λιτρων απο την αρχη με φυσικο υποστρωμα?και να βρω να βαλω το μπολι?
Συγνωμη αν ακουστω λιγακι "κακος" αλλα οταν υιοθετεις ενα ζωντανο πλασμα πρεπει ηδη να γνωριζεις οτι αναλαμβανεις την ευθυνη για τα οποιαδηποτε εξοδα προκυψουν, και γι αυτο λεω παντα πως δεν ειναι απααιτητο ΟΛΟΙ να ασχολουνται με ενυδρεια. (ελπιζω να μην το παρεξηγησεις, δεν το λεω προσωπικα σε καμια περιπτωση).
Απο την αλλη γνωριζω απο πρωτο χερι τα τρελα ανωφελα εξοδα που κανει ενας αρχαριος.
Πιστευω ολοι μπορουμε να σε βοηθησουμε να περιορισεις τα εξοδα μονο στα απαραιτητα με τις καταλληλες συμβουλες και ισως και με διαφορα πραγματακια που συνηθως δινονται απο χερι σε χερι (μπολι, κλαδεματα, ισως κανα υλικο φιλτρου, ισως κανα τεστ που περισσευει απο μαζικες αγορες κτλ κτλ κτλ ) αλλα οπως και να χει το ενυδρειο εχει καποια εξοδα που δε μπορεις να τ αποφυγεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01928 seconds with 10 queries