Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #89  
Παλιά 12-06-12, 14:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν εινα τυχαιο να πεθανουν ολες μαζι.
Αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι η αιτια ηταν το καταστημα. Δεν είπα ότι φταίει το κατάστημα, αλλά το φυτό που μου πούλησαν. Ούτε θεωρώ δεδομένο πως οφείλουν να γνωρίζουν κάθετι που κάνει ο προμηθευτής τους στα φυτά που τους πουλάει (πχ ψεκασμους)
Το φυτο που πηρες που βρισκοταν? Σε γυάλα 200 λίτρων με άλλα όμοια φυτά, χωρίς όμως κανέναν ορατό ζωντανό αργανισμό
Του εκανες απολυμανση ή καποια υποτυπωδες προετοιμασια ξεπλυμα κλπ? Όχι δεν έκανα απολύτως τπτ, το έχω αναφέρει και σε προηγούμενη ανάρτηση μου
Δεν συνεπεσε κατι αλλο με την εισαγωγη του φυτου? Απολύτως τπτ
Πχ εκανες αλλαγη νερου, εβαλες καποιο προσθετο, καποιο λιπασμα, co2 κλπ, τα χερια ηταν καθαρα, τα εργαλεια που χρησιμοποιησες? Δεν έκανα αλλαγή νερού, κανένα πρόσθετο (λίπασμα, CO2), χέρια και εργαλεία ίδια με τις προηγούμενες φορές
Το φυτο ηταν σε γλαστρακι? το εβαλες με το γλαστρακι? Ήταν σε μικρό κεραμικό (μάλλον) κύλινδρο με μέρος των ριζών να εξέχουν και χωρίς βαμβάκι. Το τοποθέτησα έτσι όπως μου είπε ο πωλητής (με τον κυλινδρο)
Μετρησεις νερου? Θερμοκρασιες? Μετρήσεις δεν είχα κάνει. Θερμοκρασία σταθερη
Το βασικο. ανακατεψες το βυθο? Όχι

Σπύρο η μοναδική διαφωνια μου με το κατάστημα είναι πως το αποδίδουν σε τυχαίο γεγονός και πως εγώ συνδέω τον θανατο των γαριδων με το φυτό

Και μόνο το γεγονός πως άλλαξαν προμηθευτή, σε μένα λέει πολλά
Αλλά ας μην κολλήσουμε εκεί.
Η ζωή και το χόμπυ...προχωράει και εξελίσεται!
Και γω συνεχίζω το διάβασμα..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries