Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #118  
Παλιά 06-06-12, 11:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι.

Και ξερεις κατι?
Μακαρι να μην υπηρχε αναγκη να δωθουν και να τα εβαζες οσο τα πουλανε στο εμποριο, γιατι αξιζουν και παραπανω με αυτα που κανεις για τα ψαρια.
Ενα βασικο οτι λες το πραγματικο ονομα του ψαριου (ancistrus cf. cirrhosus, πρωην ονομασια Sp3) και οχι ancistrus dolichopterus ή οπως αλλιως να'ναι που τα ονομαζουν τα καταστηματα.
Λες τις συνθηκες που απαιτουν και βοηθας στην καλυτερη διατηρηση τους.
Και φυσικα το βασικοτερο, τα ψαρια εχουν γεννηθει στο ενυδρειο σου και δεν εχουν φαει πακεταρισμα, ταξιδια και αλλαγες ενυδριων.
Εγω αν αγοραζα ancistrus θα τα επαιρνα απο εσενα και στην τιμη καταστηματων.

-------------------------------------------------
Θα καταχραστω το θεμα σου να γραψω μια εμπειρια μου με δυο τετοιους ancistrus στο ιδιο ενυδρειο (βυθος 100χ40, 160 λιτρα νερο καθαρα).
Ο ενας αγορασμενος και ο αλλος απο αναπαραγωγη, και τα δυο αρσενικα βγηκαν.
Φυσικα παιζουν ρολο στην αναπτυξη και η γενετικη τους, αλλα ο αναπαραγωγης ειχε και ταχυτερη αναπτυξη και εγινε τελικα και μεγαλυτερο ψαρι.

Τον εφερε ενας φιλος και νομιζα οτι μιλαγαμε για πιο μεγαλο ψαρι, αλλα ηταν πολυ νεαρο ακομα και μονο 1 εκ. (ο αλλος ηταν ηδη 5-6 εκ)
Τον φοβηθηκα να τον βαλω στο ενυδρειο (γιατι ειχα και γκουραμια χωραγε ανετα στο στομα τους), αλλα δεν μπορουσε να τον παρει πισω.
Καθε μερα μεχρι να γινει 2-3 εκ, εκανα πρωινη αναφορα στο κεντρικο προαυλιο του ενυδρειου να δω αν λειπει.
Και που να τον βρεις τοσο μικρο σε τοσο μεγαλη ζουγκλα που ειχα τοτε?
Εβαζα δολωμα (αγγουρακι φυσικα)
Τον ειχα βγαλει για πλακα "θηριο"
"Που ειναι το θηριο? Ζει ακομα?"
Την εβγαλε καθαρη το θηριο τελικα και εγινε γρηγορο θηριο πραγματικο (για το ειδος του)
Οταν εφτασε στο ιδιο μεγεθος και ελαχιστα μεγαλυτερο με το αλλο, ετυχε να αλλαξω ενυδρειο και να μπουν σε μεγαλυτερο (βυθος 150χ50, 400 λιτρα νερο καθαρα).
Τοτε βρηκε το θηριο την ευκαιρια να διεκδικησει τα καλυτερα σημεια του ενυδρειου απο τον "παλιο".
Μεχρι τοτε, αν και τον ειχε φτασει σε μεγθος, "βαραγε προσοχες"

Τελικα μετα απο λιγο καιρο, βρηκα τα πραγματικα dolichopteus που εψαχνα και τα εδωσα σε συνχομπιστες τα ψαρια, για να μην εχω ρισκο για υβριδισμο μαζι με τα dolicho.
Το μετανοιωσα. (οπως εχω μετανοιωσει για καθε ψαρι που εχω δωσει και γιαυτο, δεν ξαναδινω, παρα μονο σε αναγκη και οχι για αλλαγες συνθεσης κλπ)
Δεν εχει σημασια η σπανιοτητα και η ομορφια ενος ειδους ψαριου οσο ο χαρακτηρας του ειδους αλλα και ο χαρακτηρας του καθε ψαριου ξεχωριστα.
Τα cirrhosus τα χαρηκα πολυ περισσοτερο.
Εκτος οτι ειχαν πιο ενδιαφερον χαρακτηρα, τα εβλεπα και περισσοτερο αφου δεν ειναι τοσο νυχτοβια οσο τα dolichopterus.
Και ειναι και αποκλειστικα φυτοφαγα (ενω τα dolicho ειναι παμφαγα) και εκαναν καλυτερη δουλεια με τις αλγες.

Εδω ειναι το θηριο μερικες μερες μετα την εισαγωγη του στο ενυδρειο
http://youtu.be/c7yf9HnGsB8
Και εδω ειναι οι φαπες που επαιξε με τον "παλιο" μετα τη μεταφορα τους.
http://youtu.be/suu5Zdd9sTc
Το θηριο ξεκιναει απο αριστερα, και στην αρχη φαινεται ο παλιος απο αριστερα, να ειναι πιο επιεθετικος και να παιρνει προβαδισμα.
Φαινεται και γιατι εχουν παρει το ονομα Ancistrus (απο τα αγκιστρια που εχουν διπλα στο κεφαλι και ανοιγουν οταν θελουν να ριχνουν φαπες).
Αυτα δεν ειναι απλα σπρωξιματακια.
Πεφτει πολυ αγκαθι στη μαχη.
Καθομουν και προσεχα μην ξεφυγουν , αλλα ευτυχως εληξε η μαχη χωρις ζημιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01946 seconds with 10 queries