Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 02-06-12, 07:58
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Το έχω ψάξει πολύ αυτό το ψάρι και έμαθα ότι μισό μετρό είναι το μέγιστο που μπορεί να φτάσει στη φύση. Στο ενυδρείο το μεγαλύτερο που εχω βρει είναι 30 cm. Όχι ότι είναι μικρό αυτό αλλά δεν είναι και ο μέσος όρος. Συνήθως φτάνουν στα 20 και λόγω της ιδιόμορφης κινητής του (δε στρίβει με την ευρεία έννοια του ορου, δεδομενου ότι διαθέτει και όπισθεν) δεν απαιτει μεγάλο πλάτος. Τέλος εχω διαβάσει ότι τα ψάρια αυτα έχουν το καθένα το δικό του χαρακτήρα και μπορεί να κυμαίνεται από Τσακ Νόρις μέχρι Μητέρα Τερέζα! Για καλή μου τύχη το δικό μου είναι ήσυχο. Δεν είναι όμως αντικοινωνικό καθώς από τη στιγμή που πέφτει το φως βγαίνει και κολυμπάει με τα αλλά σαν να είναι παιχνίδι. Εχω διαβάσει αναφορές κατόχων που έγραψαν ότι δεν έχει αφήσει μάτι για μάτι μέσα σε κοινωνικα ενυδρεία καθως και αναφορές για νυχτερινές βόλτες με κοπάδι νέον! Πιστευω πως ως τώρα θα είχε δείξει τα "χρώματα" του... Είναι άλλωστε αρκετά μεγάλο. Εδω να σημειώσω ότι οι πηγές που συνέλεξα αυτές τις πληροφορίες είναι αμιγώς internetικες και κατά συνέπεια , οχι απαραιτητα εγκυρες...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01319 seconds with 11 queries